Yangın Algılama Sistemleri Yangın alarm panelleri

 YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİ

Yangın alarm sistemleri ile yangını başlangıç anında tespit edip uyarı elemanları ile müdahale birimlerini yangına yönlendirmek, varsa söndürme sistemlerini uyarmak ve ortamda tehlike arz eden birimleri devre dışı bırakmaktır. Çeşitli tip algılama elemanları kullanılarak hemen her uygulama alanı için çözüm üretmek mümkündür (işyerleri, depolar, evler, oteller, fabrikalar, okullar, hastaneler vb.) Yangın algılama sistemleri yukarıda belirttiğimiz yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

yangın alarm sistemleri

Yangın Alarm Sistemlerinde en basit anlamıyla bir yangın algılama paneli bulunur. Panel çeşitli tip algılama elemanlarından (dedektörler (Duman dedektörü, Isı dedektörü, multi Sensör, Alev dedektörü vb.), butonlar vb.) gelen uyarıları değerlendirip uyarı elemanlarını (sirenler, flaşörler vb.) aktif duruma getirir. Yangın algılama sistemleri çalışma prensibi bakımından iki ayrı bölümde değerlendirilir.

1- Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri,

2- Analog Adresli Yangın Algılama Sistemleri.

1-Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri:

Yangın Alarm Sistemlerinde kullanılan algılama paneli, algılama elemanlarının bağlandığı bölgelerden oluşmaktadır. Bölge sayısı panelin kapasitesi ile ilgilidir. ( 2….64) Her bölgeye 20 adet algılama elemanı (dedektör) bağlanabilir. Panel ayrıca yangın ihbar butonları ve sirenlerin bağlanacağı giriş ve çıkışlara sahiptir. Herhangi bir dedektör algılama yaptığında veya yangın ihbar butonuna basıldığında, söz konusu algılama elemanı panel üzerinde hangi bölgeye ait ise o bölgeden uyarı sinyali gelir. Örnek olarak : 20 dedektörün bağlı olduğu bir bölgedeki herhangi bir dedektör algılama yaptığında o bölgeden uyarı gelecektir. ( Ama uyarının hangi dedektörden geldiği belli olmayacaktır.) Bu tip Yangın alarm panelleri küçük ve orta çaplı binalarda ve kullanılır. Bu sistemde noktasal tip algılama yapılamaz sadece bölgesel yangın algılaması yapılabilmektedir.

yangın alarm sistemi

2-Adresli Yangın Algılama Sistemleri:

Adresli yangın alarm sistemlerinde algılama elemanlarının bağlandığı loop (döngü) hatları mevcuttur. Loop hattının sayısı ve kablolama mesafesi kullanılan panele bağlıdır. Bir loop hattına 128 tane adresli eleman (dedektör, buton) bağlanabilir. Loopta bulunan algılama elemanları kendi içerisinde bölgelere ayrılabildiği gibi her bir algılama elemanı üzerinde barındırdığı adresleme switch’i sayesinde panel tarafından bireysel olarak algılanabilir. Yani herhangi bir dedektör algılama yaptığında dedektörün yeri bireysel olarak panel üzerinden tespit edilebilir.

Konvansiyonel sistemler ve adresli sistemler uygulama yerlerine göre seçilip boyutlandırılmaktadır. Bünyesinde az sayıda algılama elemanı barındıran sistemler için konvansiyonel elemanlar yeterli olmakta ve ucuz çözümler sunmaktadır. Bu tip yangın alarm panelleri daha çok büyük ölçekli binalarda kullanılır. Adresli yangın alarm panelleri iki türlüdür Analog Adresli Yangın alarm panelleri, Elektronik Adresli Yangın alarm panelleri, Analog Adresli yangın algılama sistemlerinde adresleme dedektörler üzerinden swicler ile yapılır. Elektronik Adresli yangın algılama sistemlerinde ise adresleme panel tarafından otomatik olarak atanır. Adresli yangın alarm sistemlerinde noktasal yangın algılaması yapılabilmektedir.

yangin_algilama_sistemi_paneliyangın sireni

YANGIN ALGILAMA SİSTEMİ ELEMANLARI

İyonizasyon Duman Dedektörü:

Yangının başlangıç evresinde, gözle görülemeyen duman parçacıklarının çift odacıklı sensör tarafından algılanmasıyla aktive olur. Bu dedektör ortamın sıcaklığında ve nem düzeyinde oluşacak değişimlerden etkilenmez. İyonizasyon dedektörünün duman algılama hassasiyeti çok yüksektir. Fakat bünyelerinde bulundurdukları radyoaktif maddelerden dolayı çok fazla tercih edilmemektedirler.

Optik Duman Dedektörü:

Yavaş ve tüterek gelişen yangınlarda, daha büyük duman parçacıklarının optik sensör tarafından algılanmasıyla aktive olur. Bu dedektör ortamın sıcaklığında ve nem düzeyinde oluşacak değişimlerden etkilenmez.

Kombine Optik Duman ve Sıcaklık Dedektörü:

EFS306’ nın optik algılama özelliğine ve ayrıca bir sabit sıcaklık sensörüne (60oC) sahiptir. Olası yangının yavaş gelişeceği tahmin edilen ortamlarda algılamayı garanti etmek için, sıcaklığın belli bir sınırı hızla aşmasıyla aktive olan bu tip dedektörler idealdir.

Sabit Sıcaklık Dedektörü:

60oC’ da aktive olan standart versiyon ile 90oC’ da aktive olan (mutfak, kazan dairesi vb. için) yüksek sıcaklık versiyonu mevcuttur. Sıcaklık belli değere ulaştığında hemen devreye girer.

yangın dedektörü

Sıcaklık Artış Hızı Dedektörü:

Bir yangın durumunda ısının 60oC’ ye yükselmesi durumunda hemen devreye girme özelliğinin yanı sıra ortam sıcaklığındaki hızlı değişimlerlede aktive olur.

Yangın alarm sistemi butonları:

Bir yangın anında yangını ilk gören kişilerin binada veya tesisteki diğer kişileri yangına karşı bilgilendirmesi için tesis edilen butonlardır. Kırmızı renklidirler, camı kır butona bas şeklinde veya son yıllarda kullanılmaya başlanan geri getirmeli tipte satılırlar.

Yangın sirenleri ve yangın flaşörleri:

Yangın sirenleri ve yangın flaşörleri yangının binadaki kişilere duyurulması, yangına müdahale edilmesi ve binanın tahliye edilmesi amacı ile kullanılan araçlardır. Yangın sirenleri çok yüksek ses ile bilgilendirme yapar. Flaşörle ise ses yerine yüksek ışık ile bilgilendirme yapmaktadır. Bu ürünlerin her biri ayrı ayrı olabildiği gibi ikisi birlikte flaşörlü siren olarakta satılmaktadır.

Yazar: Ahmet YILMAZ

Yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Teknik Öğretmenliği, Akabinde Analodolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme ve Çukurova Ünv. MBA Yüksek lisansı yaptı. Yaklaşık 10 Yıldır Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerine Çalışmaktadır. Elektronik Güvenlik Sektöründeki Pek Çok Firmada Proje, Satış, Yönetim Gibi Farklı Pozisyonlarda Çalıştı. Birçok Sektörel Dergide Yazıları Bulunmaktadır. 2013 Yılında Türkiye'de İlk Olan Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazarak, Papatya Üniversite Yayıncılıktan Kitabını Çıkardı.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

1 Yorum Yapıldı
  • Moncler Outlet diyor ki:

    Yangın ihbar sistеmlеri (Yangın Alarmı) otеllеr kapalı diğеr büyük alanlar çеşitli hammaddеlеr vеya mamül mal bulunduran pamuk plastik ahşap polyеstеr kağıt vb Dеpo fabrika atış alanlar yanıcı parlayıcı maddе gaz kaçağı riski bulunan yеrlеr sanayi tеsislеrindеn еvlеrе kadar ihtiyaç olan hеr mеkanda can vе mal güvеnliğini yangına karşı еrkеn uyarı sağlayarak koruyan sistеmlеrdir. Çеşitli dеdеktörlеrdеn oluşan sistеmlеr aynı zamanda başka birkaç sistеmе еntеgrе olarak çalışabilir. Alarm(Yangın Alarmı) anında havalandırmayı açabilir asansörü istеnеn yеrе gеtirip tеkrar çalışmamasını sağlayabilir yangın söndürmе sistеmlеrini dеvrеyе sokabilir vb önlеmlеrin otomatik olarak alınmasına olanak tanır.3 + 7 =