Plaka Okuma Kameraları Teknik Özellikleri

HER KAMERA PLAKA OKUMA AMACI İLE KULLANILAMAZ.

Her kamera plaka tanıma kamerası olarak kullanılabilirmi? Sorusu son zamanlarda sıklıkla sorulmaya başlamıştır. Çünki son zamanlarda palaka tanıma sistemleri ciddi manada kullanılmaya başlanmıştır. Sitelerde, Otoparklarda, İş merkezlerinde, Sanayii Bölgelerinde, Oto yollarda ve buna benzer pek çok alanda plaka tanıma amacı ile güvenlik kameraları kullanılmaktadır.

plaka tanıma kamerası

Peki her kamerayı plaka tanıma kamerası olarak kullanabilirmiyiz diye sorularsa tabiki kullanamayız. Maalesef ülkemizde her türlü kamerayı her türlü istek ve amaçlarımıza uygun kullanma isteği bulunmaktadır. Tabiki kullanabilmek için sadece ucuz olma şartı aranmaktadır. Her alanda olduğu gibi uygun olsun yada olmasın her kamerayı plaka tanma kamerası olarak kullanmaya çalışmaktayız. Fakat plaka tanıma kameralarında olmazsa olmaz belli şartlar aranmaktadır. Şimdi kısaca bunlardan bahsetmeye çalışacağız. Kullanacağınız plaka tanıma kamerası ister analog bir kamera isterse ip kamera olsun mutlaka true day-night yani gerçek gece görüşlü bir kamera olmalıdır. Bundan sonra en önemli özellik diyebileceğimiz HSBLC yada HLC özelliği mutlaka olmalıdır. Bu özellik araçlar geceleyin farlarını yaktıklarında parlak ışığın bastırılarak aracın plakasının okunması için olmazsa olmaz bir özelliktir. Yine eğer kamera üzerinde gece görüş için IR led yoksa mutlaka harici olarak IR led kullanılarak karanlıkta plaka okuma özelliği kazandırılmalıdır.

plaka-okuma-kamera-sistemleri

Bu yazımızda kısada olsa bir plaka okuma kamerası nasıl olmalıdır anlatmaya çalıştık. Umarım yararlı olabilmişizdir. Uygun olmayan güvenlik kamerası kullanmak size plaka okuma hata oranının yükselmesini sağlayacaktır. Yani pek çok plakayı okuyamayacaksınız buda sizin için araç giriş ve çıkışlarında ciddi bir risk ve sorun oluşturacaktır. Buda sizin plaka tanıma sisteminden istediğiniz performansın sağlanamaması ve plaka tanıma sisteminin gerçek amacını yerine getirmesinin önünde ciddi bir set oluşturacaktır.

Yazar: Ahmet YILMAZ

Yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Teknik Öğretmenliği, Akabinde Analodolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme ve Çukurova Ünv. MBA Yüksek lisansı yaptı. Yaklaşık 10 Yıldır Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerine Çalışmaktadır. Elektronik Güvenlik Sektöründeki Pek Çok Firmada Proje, Satış, Yönetim Gibi Farklı Pozisyonlarda Çalıştı. Birçok Sektörel Dergide Yazıları Bulunmaktadır. 2013 Yılında Türkiye'de İlk Olan Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazarak, Papatya Üniversite Yayıncılıktan Kitabını Çıkardı.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar+ 1 = 8