Kapı Tipi Metal dedektör kapı tipi dedektör

Kapı Tipi Metal Dedektörleri hakkında:

Personel geçişlerinde bireylerin kontrollü bir şekilde içeri alınmasını sağlayan metal kapı dedektörleri kullanım rahatlığı ve temiz çalışma prensibi ile güvenli geçiş kontrol sistemlerinde en ideal yöntemlerden biri olmuştur. Metal kapı dedektörleri kullanırken bazı önemli noktaları vardır.

Kapı tipi metal dedektörler güvenlik istenilen noktalara tabanca , Bıçak veya farklı kesici veya patlayıcı silahların sokulmasını engelleyen özel bir algılama dedektörüdür. Günümüzde kapı tipi metal dedektörleri birçok yerde ve alanda kullanılmaktadırlar.

kapı tipi metal dedektörleri

Kapı Dedektörlerinin Çalışma Sistemi

Geçit şeklinde imal edilmiş, çalışma prensibince oluşturduğu manyetik alanla, içerisinden geçen metal cisimleri tespit ederek sesli ve görüntülü uyarıda bulunan güvenlik cihazın kişilerin üstlerindeki metalden yapılmış ateşli silahlar ile her türlü kesici, patlayıcı aletlerin hızlı ve güvenilir bir metotla aranmasını sağlar. Detektörler, metal nesnelere karşı çok yüksek seçiciliğe sahip olup elektromanyetik parazitlerden etkilenmeyecek tarzda, tümleşik yapısı ve güvenilirliği ile, en ileri elektronik teknoloji kullanılarak tasarlanmış ve imal edilmiştir.

Metal kapı

Metal kapı dedektörleri, bir kapı kasasını andırmasından dolayı bu isimle sınıflandırılmıştır. Kapı kasası içerisinde çok fazla sayıda bobin bulunur; bu bobinler her iki kasaya yerleştirilmiştir. Bu bobinler manyetik alanın oluşturulmasını sağlar. Bobinlere kullanıcının isteği doğrultusunda yapılacak frekans değerinde küçük pulslar üretilerek bobinlere gönderilir.Bu bobinler yapı itibari ile çok yüksek frekansta manyetik alanlar meydana getirir. Bu manyetik alanın değeri ve frekansı kullanıcının kalibrasyonu (ayarı) ile istenilen değere ayarlanabilir. Metal kapı dedektörünün iki kasası

arasında yüksek değerde bir frekans üretilmiş olur. Yüksek frekansın üretilmiş olduğu bu alana metal bir parça ve herhangi bir istenmeyen madde girerse, yüksek frekanstaki manyetik alan değeri etkileneceğinden dolayı manyetik alan değeri ile çalışan bir röle çıkışından bir gerilim üretilir. Bu gerilim, bağlı olan bir elektronik devredeki transistörün beyzine gerekli olan gerilimi vererek. Alarm devresini sesli ve görüntülü alıcıları devreye alır. Hassas elektronik devre elamanları kullanılarakmanyetik alanın etkilendiği nokta tespit edilerek daha hassas bir saptama yapılabilir.

metal kapı dedektörleri

Metal kapı blok şeması

İçerisinden geçen kişinin üzerinde bulunan (tabanca, bıçak vb maddelerin kontrolü için) daha önceden belirlenmiş ve güvenlik otoritelerinin tespit edeceği metal miktarından daha fazla manyetik veya manyetik olmayan eşyayı tespit eder. Tespit edilen metalin vücudun hangi bölgesinde olduğunu (sağ-orta-sol dikey ve yukarıdan aşağı asgari 10 yatay bölge olmak üzere) gösterir. Metal miktarı saptanarak böylece anahtarlık veya bozuk para gibi metallerin ayrımı çok daha kolay yapılabilmektedir.                   

Metal Kapı Dedektörlerinin Ayarı(kapı tipi dedektör)

Metal detektörlerinin düşük alarm seviyelerinde güvenle çalışabilmesi özelliği kullanılarak havaalanlarında yolcu geçişi kontrolü için kolaylıkla kullanılabilir. Bankacılık uygulamalarında, metal çerçevelerin yaydığı elektromanyetik parazitlere uyumluluğu ölçen ve özel bir ölçme sistemi olan FQ parametresi, (kalite faktörü ölçümü) sistem kurucularına ve güvenlik noktalarındaki görevlilere metal kapı detektörlerinin performansını ve güvenilirliğini en doğru şekilde ifade eder.

Çalışma kararlılığı 70-270 Volt AC gerilim arasında 50 veya 60 Hz frekansında çalışırlar. 10-25 W enerji tüketirler. –20 0 C ile +70 0 C arasında çalışma ortam sıcaklığına sahiptirler. Çalışma ortamındaki nem değeri %95 değerini geçmemelidir.

Metal kapı detektörlerinin(kapı tipi metal dedektör) kullanılmasında kullanılan yerin güvenlik senaryosuna göre hassasiyet ve alarm seviye ayarlarının iyi seçilmesi, günlük olarak testlerinin ve belirli aralıklarla kalibrasyonlarının yapılması önemlidir. Cihazın kullanıldığı yere göre uygun güvenlik seviyesi belirlenmelidir. İstenilen

hassasiyet seviyesini ayarlamak ve her zaman aynı ayarı tutturmak için aynı cisimler kullanılmalıdır. Cihazın yeri değiştiğinde ve günlük olarak ayarları mutlaka yapılmalıdır.

Metal kapı dedektörlerinde(kapı tipi metal dedektör) algılama bölgesi 3 bölümden oluşur. Alt bölge, orta bölge ve üst bölgeden oluşan bu alanlar farklı farklı hassasiyet seviyelerine ayarlanır. Bu bölgeler ayarlanırken birbirinden farklı değerlerdedir. Geçiş esnasında istenmeyen maddelerin bulunma ihtimalinin en yüksek olduğu yer orta bölge olduğundan orta bölmede en hassas ayarında tarama yapılması sağlanır. Güvenlik düzeyleri ayarları 1-10 kadar istenilen değerlerde ayarlanabilir. Bu sayede anahtar, bozuk para, cep telefonu gibi eşyaların ayrılmasında büyük bir kolaylık sağlar. Ayarlar şu menüden oluşur.

Yazar: Ahmet YILMAZ

Yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Teknik Öğretmenliği, Akabinde Analodolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme ve Çukurova Ünv. MBA Yüksek lisansı yaptı. Yaklaşık 10 Yıldır Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerine Çalışmaktadır. Elektronik Güvenlik Sektöründeki Pek Çok Firmada Proje, Satış, Yönetim Gibi Farklı Pozisyonlarda Çalıştı. Birçok Sektörel Dergide Yazıları Bulunmaktadır. 2013 Yılında Türkiye'de İlk Olan Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazarak, Papatya Üniversite Yayıncılıktan Kitabını Çıkardı.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar4 + 6 =