Kamera Sistemleri – Kamera Sistemi – CCTV

Kamera Sistemleri

Kamera Sistemi Ürünleri Günümüzde En Fazla Kullanılan Güvenlik Sistemi Ürünlerinden Biri Konumundadır. İstenen yerlerin hem canlı olarak izlenebilmesi hemde kayıt tutularak geçmişe dönük kayıt izlemelerin yapılması kamera sistemine olan ilgiyi ciddi miktarda arttırmıştır.

kamera sistemleri

Cctv Kamera sistemlerinde her projeye uygun farklı çözümler üretmekteyiz.Cctv kamera sistemleri ileri teknolojiye paralel olarak gelişmeye devam etmektedir. Günden güne daha çok geliştirilen CCTV kamera Sistemleri, Yüksek çözünürlüğe sahip Day & Night Sihay / beyaz, renkli sabit kameralar, hareketli ve 35x optik zoomlu speed dome kameralar, gizli kameralar, Djital Kayıt Cihazları ile kayıt ve kontrol edilmekte, network ve internet üzerinden uzaktan canlı görüntü izleme veya kayıt izleme yapılabilmektedir. Cctv kamera sistemi, çevre güvenliği, üretim alanlarında personel ve iş akışının izlenmesi, personel güvenliği ve mekan güvenliği sağlamak amacıyla tercih edilmektedir.

Sıradan kameraların aksine Yeni nesil cctv kameralar ve IP kameralar, mağaza, ofis ve fabrikalar dahil istediğiniz her yeri internet üzerinden online izlemenizi sağlıyor. İnternet veya ev LAN sistemleri aracılığıyla kapalı ortamlarda da kullanılabiliyor. Network tabanlı cctv kamera sistemleri geliştirmiş olduğu Sıfır Mesafe Yönetimi ile, ağ üzerinden istediğiniz zaman ve yerden , istediğiniz yeri izleyebilirsiniz. Bu sistem giderlerinizi azaltır, işçilik maliyetini düşürür ve zaman geçikmesi olmadan izleme olanağı sağlar. Böylece çalışma perfonmasında büyük artış sağlayabilirsiniz.

güvenlik kamera sistemi banner

Günümüzde Güvenlik Kameraları hızla gelişmektedir.

Bize ulaşın sizin için en uygun ürünü en uygun fiyatlara sahip olun…

Cctv Kamera sistemleri Uygulamaları ile Ev Kullanıcıları olarak istediğiniz yerden çocuklarınıza evcil hayvanlarınıza ve evinize göz kulak olmanızı sağlar. Başka bir yerde eğlenirken, evinizdeki her şeyi kontrol edebilmenin sizi ne kadar rahatlatacağını size yaşatalım.İşyerinizde iken çocuğunuzu bakıcınızı uzaktan izleyebilir ve istenmeyen davranışları kontrol altında tutabilirsiniz. Son zamanlarda kolay kuruluma sahip olması, canlı görüntü aktarımı, sesli izleme, güvenli network ortamı gibi özellikleri sayesinde ” çocuk kamerası ” adı altında cctv kamera ve IP kamera sistemleri kullanımı yaygın hale gelmiştir.

Kamera sistemleri ile Fabrikanızı uzaktan izleyerek Fabrikanın üretimi, depolar, sevkiyat alanları cctv kamera sistemleri yardımı ile uzaktan izlenebilir. Üretim proses aşamaları, üretilen ürünlerin anlık durumları, uzaktan izleyerek, perfonmansınızı artırabilir ve kontrol kolaylığı sağlayabilirsiniz.

Güvenlik Kameraları Kullanımdaki çeşitleri şunlardır.Renkli Güvenlik Kamerası,Day/Night Güvenlik Kamerası,Dome Güvenlik Kamerası,Speed Dome Güvenlik Kameraları, Gizli Kameralar,IP kameralar Olarak çeşitlere ayrılmaktadırlar.

KAMERA SİSTEMLERİ PARÇALARI:

Dijital Kayıt Cihazı ( Dvr ) :
Kayıt ortamı olarak videokaset yerine, bilgisayarlarda kullanılan harddisklere kayıt yapan bir cihazdır. Bir adetten 4 adede kadar harddisk takılabilen modelleri bulunmaktadır. Kayıt süresi, seçilen kayıt moduna bağlı olarak değişmektedir.Saniyede 1 kareden 50 kareye kadar kayıt seçeneği bulunan ürünün harddiskleri gelişen bilgisayar teknolojisi paralelinde büyütülebilmekte böylelikle küçük bir ek yatırımla cihazın kayıt süresi artırılabilmektedir.

Lensler :
Kamera sistemlerinde Görüntülerin sensörler üzerine düşmesini sağlayan optik aygıtlardır.Lensler kullanılacakları kameraların ve çevrenin özelliklerine göre seçilirler.Lenslerin formatları 1/3”, 1/2”, 2/3” veya 1” olabilir.Bir lensin bir kamerada kullanılabilmesi için formatının kameraya eşit veya büyük olması gerekir. 1/2” formatındaki bir lens, 1/2” ve 1/3” bir kamerada kullanılabilir, ama 1/3” formatındaki bir lens sadece 1/3” bir kamerada kullanılabilir. Lensler bağlantı şekline göre C-MOUNT ,CS-MOUNT şeklinde adlandırılırlar.

CCTV Kameralar:
Kameraların kullanım amacı çeşitli nedenlerle görülmesi istenilen bir bölgenin görüntüsünü video sinyaline çevrilerek direk veya endirek (anahtarlama üniteleri üzerinden) olarak monitöre aktarmaktır. Siyah-beyaz ve renkli olmak üzere iki kategoriye ayrılan kameraların, kullanım amaçlarına göre de bir çok tipi bulunmaktadır.

cctv kamera sistemleri

Kamera Muhafazaları:
Dış ortama yerleştirilecek kameraların, hava koşullarından etkilenmemesi için muhakkak muhafaza içine yerleştirilmesi gerekir. Muhafazalar, kullanıldıkları yerin özelliklerine bağlı olarak ısıtıcılı ve fanlı olarak seçilebilir, böylelikle kamera aşırı soğuk ve sıcaktan etkilenmeden çalışmasını sürdürür. Kameraların normal çalışma sıcaklığı genellikle +50 o C ile 0 o C arasındadır.

Tarama Ünitesi (pan-tilt):
Pan-Tilt tarama ünitesi, uzaktan kontrol ünitesine bağlanarak kameranın istenilen noktaya yönlendirilmesini sağlar. Ayrıca cihaz otomatik olarak (önceden belirlenen tarama açısında) sürekli yatay(sağa-sola) ve dikey(yukarı-aşağı) tarama yapabilir.

Kamera Ayakları:
CCTV Kameraların, tarama ünitelerinin ve muhafazaların duvara ya da tavana montajları için özel ayaklar kullanılır, bu ayakların (tarama ünitesi ayağı hariç) tümü monte edilecek kamerayı istenilen görüş pozisyonuna ayarlanmasını sağlayacak, hareketli mafsallara sahiptirler.

Gizli Kameralar:
Kapı ve pencerelerde kullanılır. Yüzey yada gömme tipte iki tipi ve monte edileceği yerin özelliklerine göre muhtelif boyları mevcuttur.

Matrix Switcher Ünitesi ( anahtarlamalı ):
Çok kullanıcılı izleme sistemlerinde her kullanıcının Matrix siwtcher ünitesine bağlı uzaktan kontrol tuş takımı vasıtasıyla, kendi monitöründe sisteme bağlı kameralardan istediğini izleyebilmesini sağlar. Örneğin 16 kamera girişli ve 4 monitör çıkışlı bir Matrix anahtarlama ünitesine 4 adet de kontrol tuş takımı bağlanabilir böylelikle 4 ayrı kullanıcı, 16 kameradan dilediğini izleyip dilediğini kapatabilir.

kamera sistemi güvenlik kamerası

Dome Kameralar:
Dome kameralar yarim bir fanus içinde lens ile (genel olarak 3,5 – 8mm varifocal lens bulunur.) montaja hazır haldedir. Montaj ayağı gerektirmeyen bu ürünler tavan montajına çok uygundur.

Network Kameralar (IP Kameralar):
IP adını Internet Protocolun baş harflerinden almaktadır. Internetin standart ve bilgisayarların haberleşmesinde kullanılan protokoldür. Network kameralar doğrudan IP tabanlı ağlara bağlanıp, ağ üzerindeki uygulamalar ile entegre olabilmekte, uzak noktalara konulduğunda ağ veya internet üzerinden erişilebilmektedirler. Network üzerindeki tüm kayıt ortamları görüntü kayıtlarının kaydedilmesinde, saklanılmasında kullanılmaktadır. Çeşitli protokol ve sistemlere uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Manuel-İris Lensler:
Manuel iri lenslerde ışık ayarı önemlidir. Bulunduğu yerde ışık yoğunluğu her zaman sabit kalmalıdır. Bu tip lenslerin kullanımı artık kalmamış olup yerini auto-iris veya varifokal lenslere bırakmıştır

Auto-İris Lensler:
Işık ayarını kendisi otomatik olarak ayarlar. Kamera ile arasında bir bağlantı kablosu bulunur.

Sabit-İris Lensler:
Işık ayarının değişmediği yerlerde kullanılır. Ayar yapılamaz. Sadece netlik ayarı yapılabilir. Ofis, depo vb. yerlerde kullanılır.

Varifocal Lensler:
Bu lenslerin özelliği lens görüş açısının kurulum esnasında ayarlanabilir olmasıdır. Genelde 3,5 mm – 8.00 mm arası açıda piyasada kullanılır.

Etiketler:Kamera sistemleri cctv güvenlik kameraları güvenlik kamerası kapalı devre kamera sistemi IP Kameralar Kamera sistemi güvenlik kameraları speed dome kameralar dome kamera renkli kamera siyah beyaz kamera ip kamera dvr cihazı

Kaynak:  http://www.guvenlikkamerasistemleri.org/cctv-kamera-sistemleri.html

cctv güvenlik kamera sistemi

Renkli Kameralar :

Alışveriş merkezleri, mağazalar, marketler, döviz büroları gibi halka açık ve yoğunluğun fazla olduğu, ışık oranlarının da gözle görülebilir seviyede veya fazla olduğu mekanlarda kullanılır. Burada amaç kişiyi renk ve kıyafetlerine göre tespit etmek, ürün takibini ve reyonları renklerine göre ayırt edebilmektir. Bu nedenle halka açık yerlerde renkli sistemlerin kullanılmasında yarar vardır.

Siyah/Beyaz Kameralar :

Daha ağırlıklı dış alan gözetimi, garaj, depo gibi loş alanlarda kullanılır. Ayrıca renkli kameraların kullanılabileceği bütün alanlarda kullanılabilir. Siyah/Beyaz kamera sistemleri renk ayrımı ihtiyaci hissetmediginden renkli sistemlere oranla daha az ışıga ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden ışık oranının az olduğu noktalarda Siyah/Beyaz kameralar tercih edilir.

Gece/Gündüz Kameralar(Gece görüşlü kameralar) :

Adındanda anlaşılabileceği gibi gündüzleri renkli, hava kararmasından sonra ise (ışık seviyesinin belli bir lux degerinin altına düşmesinden sonra) siyah/beyaz konumuna geçen kameralardır. Hem iç hem dış mekan uygulamaları için idealdir.

Dome ve Kart Kameralar :

Az yer kaplayan yapıdadırlar. Dome kamera yarım bir fanus içindedir. Üzerindeki lens ile (Genel olarak 2.8, 3.6, 4mm Lens bulunur.) montaja hazır haldedir. Montaj ayağı gerekmez.
Kart kameralarda ise devre açıktadır yada ufak bir kutunun içinde olabilir. Hassas cihazlardır. Pinhole lensli ya da normal lensli olarak piyasada bulunabilir. Gizli izlemeler genelde bu kameralar ile yapılmaktadır. Her iki üründe genel olarak adaptör ile kullanılır. Bahse konu bu iki kamera modeli daha ziyade ofis ortamları gibi nem, su, toz vb. dış etkenlerin az olduğu bölgelerde kullanılır.

Speed Dome Kameralar :

Fanus içinde yüksek hızda hareket edebilen, alternatif oranlarda optik ve dijital zoom yapabilen özel kameralardır. Geçen hergün boyutları daha da küçülmektedir ve estetik görünümlüdür. Özellikle alışveriş merkezleri, mağazalar, süper marketler gibi halka açık ve yoğunlugun fazla olduğu alanlarda kullanılır. Programlanabilir yapıları ile hareket nokta ve turları ayarlanabilir. Ayrıca belirli noktalara sabitlenmiş ve zoomlanmış görüntü pozisyonları preset olarak hafızaya yüklenmekte ve istenilen kamera otomatik olarak bu noktalara odaklanmaktadır.

Sabit Kameralar :

Hem Renkli hem de Siyah&Beyaz olarak kullanılan bu kameralar kullanıcıların piyasada en çok gördükleri ve bildikleri ürünlerdir. Her mekan için teknik detaylara uygun ürün yelpazeleri vardır. Cihaz kasasının caydırıcı olması sebebiyle banka, döviz büroları vb. alanlarda tercih edilir. Ancak konfigürasyonun oluşması için kameranın yanı sıra ortamın şartlarına uygun lens (Auto, Sabit, Manuel iris lens) artı kamera ayağı veya muhafazası gerekmektedir.

IP Güvenlik Kameraları:

IP kameralar analog kameralardan farklı olarak direkt olarak network hatlarına bağlanabilirler ve internet üzerinden dünyanın istenilen noktasından izlenebilirler. Günümüzde sağlamış olduğu ciddi avantajlarından dolayı ip kamera uygulamaları giderek artmaktadır. IP kameraların yukarıda anlatıldığı gibi aynen analog kameralarda olan modelde IP kameralar mevcuttur.

 

IP tabanlı CCTV Sistemlerinin, klasik analog CCTV’ye göre büyük farklılıklar içermez. Sadece bir IT departmanlarına daha tanıdık terimler kullanır; Mbps, QoS, pikseller, firewall, portlar, veri tabanı yedekleme ve Windows 2003 Server gibi…

Aradaki fark ise, analog kameraların ve kilometrelerce uzunluktaki koaks kabloların yerini, Kablolu ve kablosuz ağlara bağlı IP kameraların, enkoderlerin ve network tabanlı kayıt cihazlarının almasıdır. VCR ve DVR’lar, yerlerini ağa bağlı, ölçek ekonomisi sağlayan harddisk dizinlerine bırakmaktadır. Monitörlerin dizili olduğu sabit güvenlik odaları yerlerini ise ağa bağlı CCTV klavyelerine, monitörlere ve PC’lere bırakıyor. IP CCTV dünyasında ağınız ne kadar büyükse, CCTV altyapınızı da – IP kameralar, enkoder cihazları, network video kaydediciler ve iş istasyonlarıdır.

Yapının kalan parçası ise LAN Switch’tir. Bugüne kadar güvenilir yapısı ve daha fazla fonksiyona sahip olan analog matris anahtarlar kullanılmaktaydı. Artık CCTV dünyası anahtarlama fonksiyonlarını yönetebilmek için LAN Switch’lere ve video yönetim yazılımlarına bağlı hale getirilmiştir. Anahtarlamayı network, dolayısıyla ağa bağlı Switch’ler yapmaktadır.

Birçok neden IP tabanlı CCTV sistemlerine geçişi mantıklı kılmaktadır. İşletmelerin öncelikli ihtiyacının, operasyon merkezlerini tek bir noktada toplamak olduğu kaçınılmazdır ve bu kameraların gittikçe birbirinden daha fazla uzaklaşmasına yol açar. Böyle bir uzaklığa sadece LAN ve WAN ağlarıyla ulaşılmaktadır.

Yeni kurulumlarda, CAT-5 kabloları kullanmanın masraflarda %50-60 oranında azalma meydana getirdiği ön görülüyor. Kalın koaks kablolar, fiber, ses, telefon, PTZ kontrol ve alarm giriş kablolarını da düşünecek olursak ve bunlara enerji kablolarını da eklersek, CAT-5 kullanmanın ne kadar ekonomik ve kolay olduğunu daha fazla anlaşılmaktadır. Ethernet üzerinden güç sağlamak (PoE) verimlilik açısından mükemmel sonuçlar doğurur. Çok fonksiyonlu olması, bakım kolaylığı ve fonksiyonellik sağlar.

İçinde bulunduğumuz dijital çağda görüntü kalitesi, dijital kameralar gibi hızlı bir gelişim gösterdi. CCTV dünyasında IP kameralar ve enkoderler canlı yayın kalitesinde, çok güçlü MPEG-2 ve çok daha verimli MPEG-4 hatta H.264 sıkıştırma algoritmalarını kullanarak yüksek görüntü kalitesi sağlamaktadır. Güvenlik, bir IP çözümünü diğerinden ayıran en önemli unsurdur. Eğer video görüntülerinizi ağ üzerinden taşırken bağlantınızı (altyapınızı) kaybederseniz, ihtiyacınız olan şey kameranın hemen yanı başında, bağlantı tekrar aktif olana kadar kayıt yapabilecek bir cihazdır -enkoder-. Bu sayede, kaçırdıklarınıza tekrar ulaşabilirsiniz, ağ üzerinde hiç kesinti olmamış gibi güçlüdür.

Yazar: Ahmet YILMAZ

Yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Teknik Öğretmenliği, Akabinde Analodolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme ve Çukurova Ünv. MBA Yüksek lisansı yaptı. Yaklaşık 10 Yıldır Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerine Çalışmaktadır. Elektronik Güvenlik Sektöründeki Pek Çok Firmada Proje, Satış, Yönetim Gibi Farklı Pozisyonlarda Çalıştı. Birçok Sektörel Dergide Yazıları Bulunmaktadır. 2013 Yılında Türkiye'de İlk Olan Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazarak, Papatya Üniversite Yayıncılıktan Kitabını Çıkardı.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar2 + = 4