Fiber Optik Kablolar ile Fiber Kablolama güvenlik kamera sistemlerinde

GÜVENLİK SİSTEMLERİNDE FİBER OPTİK KABLOLAMA

Güvenlik sistemlerinde gereken noktalarda fiber optik kablolama yapılır. Fiber kablolama daha çok Çevre güvenliğin CCTV Kamera sistemleri ile yapıldığı noktalarda kullanılır.Bilindiği gibi Kamera sisteminde kameranın görüntüsünü Koaksiyel kablolar ile en fazla 750 metre mesafeye kadar taşınabilmektedir. Her ne kadar 1300-1400 metre mesafelere taşıdığını söyleyenler olsa da tamamen uydurma ve hatalı bir çözümdür.Yapılan testler ve görülen uygulamalarda en uzak mesafenin RG11-U6 Koaksiyel kablo ile sistemin sağlıklı ve uzun süre çalışması için en uzak koaksiyel mesafesi 750 metredir.

güvenlik sistemlerinde fiber optik kablolama

Kamera Sisteminde Kullanılan Fiber Optik Sonlandırma Panosu

(Pano içerisinde Görülenler Kare şeklinde beyaz kutu 24 lü Fiber optik wallbox,Sigorta Panosu,Fiber optik aktif cihazların besleme prizleri,Küçük siyah kare kutu tek kanal video fiber optik aktif cihaz,2 Adet Büyük kare kutular ise 4 kanal video fiber optik aktif cihazlardır.)

Peki 750 metreden sonra Kamera görüntülerini nasıl taşıyabiliriz? Bunun cevabı aslında 2 türlüdür.Birinci yol Wireless(kablosuz) sistem  ile kamera görüntülerini merkeze taşımaktır.Bu yöntemde Kameralardan alınan görüntüler wireless Access point kullanılarak kamera görüntüleri uzak mesafelere taşınabilir.Günümüz teknolojisinde wireless görüntü aktarımı henüz tam manası ile sağlıklı çalıştığı söylenemez.Bundan başka bazı sakıncalardan dolayı görüntü aktarımında zor olmadıkça pek kullanılmazlar.Gelecek yazılarımızda bu konudan daha ayrıntılı bahsedeceğiz.

kamera sistemi fiber optik sonlandırma

Uzak mesafelerde görüntü aktarımının diyer bir yolu ise fiber optik kablolar ile görüntünün taşınmasıdır. Görüntü taşımada bazı yöntemler kullanılır.Sahada toplama panoları yapılır toplu olarak 4-8 kamera koaksiyel kablolar ile toplama panosuna taşınır bu pano içinde fiber sonlandırmalar yapılır ve aktif cihazlara bağlanır.Buradan görüntüler kameraların izleneceği güvenlik odasına kadar sinyaller fiber kablolar üzerinden taşınır.Fiber optik kablolar güvenlik odasına geldiğinde burada yine sonlandırılıp aktif cihazlara bağlanarak,Aktif cihazlar üzerinden Koaksiyel kablolar ile görüntünüm izleneceği veya kayıt tutulacağı cihaza bağlanır ve kamera görüntüsü uzak mesafeye taşınmış olur.

Buradaki diyer yöntem ise Toplama panosu kullanılmaz her kamera direği üzerinde küçük bir sonlandırma ponosu bulunur.Her kamera kendi üzerinde sonlanarak görüntünün izleneceği güvenlik merkezine taşınır.Bu yöntemin önceki satırda bulunan sistemden farkı işçiliğin daha zor oluşu ve maliyetin daha fazla olmasıdır.İkinci yöntemde görüntü sinyal zayıflaması daha az olmaktadır.En büyük avantajıda budur.

Fiber Optik Kablolamanın taşınması hakkında daha detaylı bilgi gelecek yazımızda bizi takip ediniz,

Fiber optik aktif cihazlar ve çeviricilerin fiyatları günümüz teknolojisinde fiyat bakımından düşmüş ancak kalite bakımından hızla artmaktadır. Düne kadar bin dolarlarla ifade edilen aktif cihazlar bugün bir çifti ortalama 250-300 USD dolaylarına gerilemiştir.

Yine fiber optik kabloların fiyatlarıda ciddi miktarda bir düşüş tirendindedir. Bunun paralelinde güvenlik kameralarınız için fiber optik ekipmanlar üzerinden görüntü sinyali taşımak eskisinden çok daha kolay ve wireless sistemlere göre daha kaliteli ve kesintisiz bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yazar: Ahmet YILMAZ

Yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Teknik Öğretmenliği, Akabinde Analodolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme ve Çukurova Ünv. MBA Yüksek lisansı yaptı. Yaklaşık 10 Yıldır Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerine Çalışmaktadır. Elektronik Güvenlik Sektöründeki Pek Çok Firmada Proje, Satış, Yönetim Gibi Farklı Pozisyonlarda Çalıştı. Birçok Sektörel Dergide Yazıları Bulunmaktadır. 2013 Yılında Türkiye'de İlk Olan Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazarak, Papatya Üniversite Yayıncılıktan Kitabını Çıkardı.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

1 Yorum Yapıldı
  • Cheap Lululemon diyor ki:

    Fiber optik sistemler konusunu çok iyi aydınlatmışsınız çok sağolun, Fiber optik sistemleri özellikle CCTV Güvenlik kamera sistemlerinde çok fazla kullanıyoruz. Fiber optik hem analog hemde IP kamera sistemlerinde kullanıyoruz.+ 3 = 8