Hangi Güvenlik Sistemini Kullanmalıyım?

Hangi güvenlik sistemini kullanmalıyım veya tercih etmeliyim konusu güvenlikten neyi anladığınız veya neyi amaçladığınız ile doğru orantılı olan bir konudur. Hedef ve amaç doğrultusunda uygun elektronik güvenlik sistemleri tercihi yapılmaktadır. Burada amaç ve hedefe en uygun sistemin tercih edilerek kurulum yapılmasıdır. Çoğu zaman aynı alanda farklı alternatifler ile karşılaşılması durumu meydana çıkmaktadır. Bu durumda yine hedef ve maliyet dengesi gözetilerek ürün seçimleri yapılmalıdır. Avcılar Escort

guvenlik-sistemleri8

Örnek verecek olursak bir tesise giriş ve çıkışların kontrol altında tutulması isteniyor ise çevre güvenliğinde CCTV güvenlik kamera sistemi kullanılabilir. Yine giriş ve çıkışta güvenlik kamera sistemine alternatif olarak araç giriş ve çıkışının kontrolü için plaka tanıma sistemi ile bariyer sistemi, personelin giriş ve çıkışta takibi için turnike ve kartlı geçiş kontrol sistemi birlikte uygulanabilir. Gerektiğinde bütün bu sistemlerin entegrasyonu düşünülmelidir.

Tesis ve binalarda ihtiyaç duyulan en önemli sistemlerinden birisi oluşacak yangına karşı, yangın algılama ve uyarı sistemleridir. Yangın algılama sisteminin nasıl olacağı adresli sistem mi? yoksa konvansiyonel sistem mi? olacağı değerlendirilmelidir. İhtiyaca göre özel algılama çözümlerinden birisi olan hassas hava örneklemeli algılama sistemleri de tercih edilebilecektir. Yangın algılama sistemi ile birlikte binalara seslendirme ve acil anons sistemleri kurulması gerekebilmektedir. Bunun yanında gazlı yangın söndürme sistemleri (FM200/Novec) sistemleri tercih edilebileceği gibi sulu sprink söndürme sistemleri veya özel alanlar için köpüklü söndürme sistemleri tercih edilmelidir.

yangin-guvenlik-cozumu5

Bina içinde geçişlerin kontrollü sağlanması istendiğinde kartlı geçiş sistemleri veya biyometrik geçiş sistemleri tercih edilebilmektedir. Yine özel alanlar için hırsız ihbar sistemleri tercih edilebilmektedir. Bunlara ilave olarak farklı istekler doğrultusunda farklı çözümlerin sunulması imkanı mevcuttur. Sürekli söylediğimiz gibi amaç doğru tanımlanmalı, doğru risk analizi oluşturulmalı ve doğru sistem seçilmelidir. 

05 Mayıs 2016 tarihinde kategorisine eklendi. 3715 kez okundu