Duman dedektörleri ve yangın dedektörleri fiyatları

Duman dedektörleri ve Yangın dedektörleri Hakkında bilgiler.

Duman Dedektörü nedir? Duman dedektörü yangının çıkardığı dumanı algılayan özel dedektörlerdir. Günümüzde duman dedektörlerini algılama çeşidi itibari ile iki kısma ayırmak mümkündür. Birincisi optik duman dedektörleri diğeri ise iyonizasyon duman dedektörleridir. Günümüzde en çok kullanılan dedektör tipi optik duman dedektörleridir. Gerçekte iyonizasyon dedektörleri daha küçük dumanı, daha hassas ve hızlı olarak algılayabilir. Fakat yapılarında bulunan iyonisyon hücreleri nedeniyle radyoaktif olmalarından dolayı günümüz yangın algılama projelerinde çok az yada hiç kullanılmazlar. Yine günümüzde duman dedektörleri yapıları itibari ile konvansiyonel duman dedektörleri, Adresli duman dedektörleri, Röleli Duman dedektörleri olarak üç kısma ayrılabilir. Her bir dedektörün farklı bir kullanım alanı bulunmaktadır.

duman dedektörü

Yangın dedektörü nedir? Yangın dedektörü herhangibir neden ile çıkan yangını algılayan dedektörlerin geneline verilen bir isimdir. Günümüzde kullanılan yangın dedektörleri nelerdir bunları belirtelim, Duman dedektörleri, Isı dedektörleri, Kombine Isı+Duman dedektörleri, Beem dedektörler, Alev dedektörleri olmak üzere ek çok yangın dedektörü saymamız mümkündür. Her bir dedektör yangın neden olduğu bir fiziksel özelliği algılayabilmektedir. Örneğin duman dedektörü dumanı, ısı dedektörü ise yangının oluşturduğu ısıyı algılamaktadır.

yangın dedektör fiyatları

Günümüzde dedektör fiyatları kullanılan marka ve dedektör çeşidine göre farklılık göstermektedir. Dedektör fiyatları konvansiyonel dedektörde 10 USD iken, Adresli sistemde dedektör fiyatı 25USD olabilmektedir. Yine beem dedektör fiyatları 750USD civarlarındadır. Bir alev dedektörü taşıdığı teknik özelliklere göre dedektör fiyatı 1000-3000USD civarında bulunabilmektedir. Her dedektörün bir kullanım alanı ve amacı bulunmaktadır. Isı dedektörü kullanılması gereken alandı duman dedektörü kullanılamayacağı gibi bunun terside doğrudur. 

Yazar: Ahmet YILMAZ

Yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Teknik Öğretmenliği, Akabinde Analodolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme ve Çukurova Ünv. MBA Yüksek lisansı yaptı. Yaklaşık 10 Yıldır Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerine Çalışmaktadır. Elektronik Güvenlik Sektöründeki Pek Çok Firmada Proje, Satış, Yönetim Gibi Farklı Pozisyonlarda Çalıştı. Birçok Sektörel Dergide Yazıları Bulunmaktadır. 2013 Yılında Türkiye'de İlk Olan Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazarak, Papatya Üniversite Yayıncılıktan Kitabını Çıkardı.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar+ 7 = 11