Alarm Kamera Güvenlik Dijital kayıt Cihazı Teknik Şartnamesi

(CCTV ÇEVRE GÜVENLİK SİSTEMİ)

Kapalı sistemler; gün ışığı ve gece her türlü yapay aydınlatma koşullarında, aydınlığın azalması veya artması durumunda kapalı ve açık alanlarda iyi görüntü sağlayacak yeteneğe sahip olacaktır. Sistem iç alanda renkli, dış alanda gündüz renkli gece siyah beyaz ve ışık şiddeti 0.01 lüks veya daha düşük ışık şiddetinde görüntü alabilen renkli kameralar ile birlikte aydınlatma projektörleri ve kızıl ötesi ışık kullanılarak net görüntü alınması sağlanacaktır.

güvenlik kamera ve çevre güvenlik kameraları

Sistemde  çevre güvenlik sistemi kameraları olacaktır. Tüm kameralar, güvenlik odaları, Şube Şefi odası ve ana kontrol odasından izlenecektir. Kayıt işlemi tüm odalarda yapılacaktır.

PC’lere yüklenecek Network client yazılımıyla kayıt edilmiş kameraların görüntülerinin LAN ortamından izlenmesi sağlanacaktır. Network Client ile yetkili kişiler kamera kayıtlarını yada canlı görüntüleri izleyebileceklerdir.

Kullanılacak dijital kayıt cihazları  toplam 16 kamera girişli olacaktır.(Dört merkez için  kamera sayısına göre Dijital kayıt cihazı sayısı ayarlanacaktır.) Dijital kayıt cihazları toplam her kamera için en az 25(pal) fps kayıt kapasitesinde olacak ve her kameranın görüntüsü ortalama 25 fps ile izlenebilecek ve kayıt edilebilecektir.

Çevre güvenlik kameraları için kayıtlar her kameradan 25 fps olacak şekilde yapılacak ve istenilen süre kadar geniş   görüntü arşivi olacaktır.

Dijital Kayıt Cihazları yedekleme amacı ile dvd R/W içerecektir böylece yaklaşık istenilen  bir görüntü istenilen şekilde yedeklenmiş olacaktır. Yedeklemesi istenilen görüntü aralığı seçilerek dvd ‘ye kayıt  edilecektir.

Kontrol sistemi modüler olacaktır ve ileride sistemin genişlemesine olanak      sağlayacaktır. Güvenlik odasında cihazlar için kontrol odası dolabı kullanılacaktır. Dolap   malzemesi metal olacaktır.

Kamera görüntülerini seçmek veya kayıt izlemek için kullanılacak kontrol birimleri masa üzerinde, operatör tarafından kolayca kullanılabilecektir.

Sadece hareket olduğunda kayıt yapılması istendiğinde, atlamalı olarak kaydedilen görüntüdeki hareketli objenin tam kayıt edilmesi için, sürekli yenilenecek şekilde hafızada yeterli sürede görüntü önceden kayıt edilmiş olacaktır. (pre-alarm)

Sistemdeki kameralar, lensler, monitörler, dijital kayıt cihazları şantiye mahaline orijinal ambalajında gelecektir. Montaj sırasında hasarlı veya arızalı olduğu tespit edilen malzemeler, monte edilmeyip, derhal yenisi ile değiştirilecektir.

güvenlik alarm sistemleri

Kontrol odasına 50-1200 metre mesafede olan  dış alan kameraları rg11 kablolar ile, merkeze taşınacaktır.

Kayıt cihazlarındaki bilgilerin Bölge Merkezindeki merkez bilgisayarına telefon, internet, LAN hatlarıyla dataların aktarılmasını sağlayacak ve hatların izin verdiği ölçüde anlık olarak bu noktalara bağlanıp görüntülerin izlenmesine imkan verecektir.

DIŞ ALAN  HAREKETLİ KAMERALAR

**Cihazın yatay çözünürlüğü renkli modda en az 540 TV çizgisi , siyah beyaz modda ise en az 570 olmalıdır.

Kameranın sinyal / gürültü oranı 50 dB veya daha az olacaktır.

Kameranın algılayabildiği ortamdaki minimum ışık miktarı, F1.2 diyafram açıklığında gündüz renkli modda min 0.5 lüks, gece siyah beyaz modda 0.04 lüks olmalıdır.

**Kameralar minimum 30X zoom ( enaz 30X OPTİK ZOOM ) olacaktır.

Cihazın çalışma sıcaklığı –10 0C ile + 50 0C arasında olmalıdır.

Kameralarda elektronik ışık kontrolü ve otomatik iris lens fonksiyonlarını ayarlayabilme imkanı olmalıdır.

Kameralarda auto white balance, back light compensation özellikleri bulunmalıdır.

Cihaz üzerinde, rüzgarlı yada titreşimli ortamlarda görüntü üzerindeki salınımı belirli oranlarda engelleyebilen otomatik resim stabilizör fonksiyonu ( Auto Image Stabilizer ) bulunacaktır.

Kameranın tilt açısı 0-90 derece olacaktır.

Kameranın manuel tilt hızı 0.8 -120 derece / saniye,  preset tilt hızı 8-240 derece ve pan hızlarıda aynı olacaktır.

yatay ve düşey doğrultuda hareket yeteneğinin olduğu görüntü alanı içerisinde en az 256 adet preset noktası ( ön ayar noktası ) önceden tanımlanabilmelidir, geri dönüş 360 derece, kontrol ara birimi rs 485, zoom hızı Tele-Wide 2.2 saniye, hareket algılama, nokta sayısı en az 797*998=800000pixel çözünürlük olacaktır.

Cihazın, RF ve Elektromanyetik ortam gürültülerini azaltmaya yönelik olarak Digital Noise Reduction ( Dijital Gürültü Azaltma Fonksiyonu ) bulunmalıdır.

Cihaz, görüntü ekranı üzerinde tanımlanan bölge içinde faaliyet gösterebilen entegre dijital video hareket dedektörü özelliğine sahip olmalıdır. Cihaz, bu fonksiyon aktif durumdayken hareket algılaması yaptığında alarm üretebilmelidir

Cihaz,  koaxiyel video kablosu üzerinden video ve data iletişimine olanak sağlayan  ‘multiplexed coaxial telemetry’ özelliği sayesinde , ayrıca data kablosuna ihtiyaç olmaksızın    pan, tilt ve zoom ayarları ile OSD Menü üzerinde yer alan tüm renk ve ışık fonksiyonları, day/night durum geçişi, korunan alan maskeleme  ( privacy zone masking ) ,video hareket dedektörü, resim stabilizör fonksiyonu “otomatik fokus” ( Auto focus ) ve diğer tüm menü fonksiyonlarının merkezdeki kontrol klavyesi üzerinden de programlanabilmesine imkan verecektir.

Korunan alan maskeleme özelliği ( Privacy Area Masking )         8 farklı bölge için görüntü resminin üzerinde herhangi bölümde ayarlanabilmelidir

Cihazın görüntü vizörü kapatıldığında yada bakış yönü değiştirildiğinde alarm üretebilmelidir.Cihazın en az 4 adet alarm girişi ve 2 adet alarm çıkışı bulunmalıdır

Besleme Dc 12veya24 volt olacaktır.

Cihaz aşırı derecede manyetik alan gürültüsüne yada uzun süreli ve şiddetli salınıma maruz kaldığı durumlarda, normal fonksiyonlarında herhangi bir aksama gelmesi halinde , bunu otomatik olarak algılayabilmeli ve elektrik enerjisini kapatıp açarak kendisini yeniden başlatabilmelidir.

DIŞ  ALAN KAMERA MUHAFAZALARI

Kamera muhafazaları, alüminyumdan imal edilmiş ve kullanılacakları ortam  hava      şartlarına karşı korumayı sağlayacak yapıda olmalıdır.

**kar ,rüzgar ,nem vb. her türlü hava şartına dayanıklı, toz geçirmez ,darbeye dayanıklı ve IP 66 Koruma sınıfına dahil olacaktır.***Dış alan kamera muhafazası  içerisinde entegre Isıtıcı ekipman bulunacaktır. Bu sayede cihaz –40 ..+50 derece ortam sıcaklığında bile normal çalışmasına devam edebilecektir muhafaza üzerinde güneş koruma siperi bulunmalıdır

Cihaz 12 veya 24 V AC ile çalışmalıdır.

DİJİTAL KAYIT CİHAZI

Dijital kayıt cihazı min.16 kamera girişli olmalı ve mödüler olarak genişleyebilmelidir. Cihazın   kayıt hızı her kamera için toplam 25(pal) fps olmalıdır.

Cihaz kayıt izleme sırasında full screen canlı izleme modunda iken kamera görüntüleri en az 800X600 pixellik çözünürlükte izlenebilmeli, her kameranın kayıt çözünürlüğü en az izleme çözünürlüğünde olmalıdır. Ortalama her bir kamera için saniyede 25 frame kayıt yapılarak, 800X600 çözünürlükte istenilen kadar günlük arşiv sağlanmalıdır. Cihazın hard disk kapasitesi buna göre seçilmelidir.

Dijital Kayıt Cihazının tüm görüntü kanalları için  toplam canlı gösterim hızı en az 400 resim ( frame ) / saniye olacaktır. Cihaz bu sayede , her bir görüntü kanalını 720 * 576 Çözünürlükte ve saniyede 25 frame ( resim ) halinde gösterebilmelidir

Cihazın her kamera için hareket dedektörü özelliği olmalı, bir birinden bağımsız olarak hassasiyeti ayarlanabilmelidir.Gerektiğinde sadece hareket olan kameraların görüntüleri kayıt edilebilmelidir.           

Dijital Kayıt Cihazı, görüntü kanallarını tek tek yada bölünmüş ekran üzerinde çoklu halde , önceden kullanıcı tarafından programlanan sıra ve ekranda kalma zamanı ölçütlerine göre otomatik ve döngüsel olarak sıralayabilmelidir.

Zamana bağlı kayıt ve harici alarm girişi ile acil durum kaydı yapılabilmelidir.

Alarm girişleri ve cihazın hareket algılama özelliği sayesinde pre-alarm kaydı (alarm gelmeden önceki görüntülerin kaydı) yapılabilmelidir.

LAN / WAN ortamında canlı ve  kayıt görüntülerin verilecek olan yazılımla izlenmesi sağlanmalıdır.

Kayıt cihazı multiplexer özelliğinde olacaktır bu özelliği ile (1.4.8.16..) gibi bölünmüş ekranda kameraların görüntüleri izlenebilmelidir.

Dijital kayıt cihazı triplex özellikte olmalıdır. Kayıt işlemi sürerken arşivden görüntü araması veya backup alma işlemi yapılabilmelidir.

Digital Kayıt Cihazının en az 8 görüntü kanalı ‘multiplexed coaxial telemetry’ ( görüntü ve data sinyallerinin tek bir koaxiyel kablo üzerine bindirilerek iletimine imkan veren teknoloji ) özelliğini destekleyecektir. Bu sayede bu teknolojiye sahip hareketli ,sabit veya optik zoom yapabilen tüm kameralar sadece koaxiyel kablo üzerinden cihaza bağlanabilecek, ve cihazla haberleşebilecektir.

***Cihazın akıllı arama özelliği olmalıdır, istenen tarih ve zaman bilgileri girilerek kayıt edilmiş görüntüler ekrana çok hızlı şekilde aktarılmalıdır.

***Dijital Kayıt Cihazı operatör tarafından girilen gün ve saatteki kayıtları otomatik olarak bulabildiği gibi, gereksinim olması halinde operatör tarafından tespit edilmiş iki kayıt noktası arasında sürekli kayıt izleme özelliğine de sahip olmalıdır.

Cihaz hareket algılama (activity detection) özelliğinde olmalıdır. Belirlenen noktalarda hareket meydana geldiği taktirde cihaz alarm durumuna geçerek görüntüleri kayıt altına alabilmelidir. Alarm durumu için kayıt görüntülerinin hassasiyet ve kalitesi  ayrı ayrı ayarlanabilmelidir.

**Cihaza 1 adet VGA monitörü ve 1 adet compozit girişi olan monitör bağlanabilmelidir.

**Dijital Kayıt Cihazı, en az  2 adet kompozit monitör çıkışına , 1 adet de VGA görüntü çıkışına sahip olacaktır.

En az 4 adet Dijital Kayıt Cihazı ‘ cascade ’ bağlantı şekliyle birbirlerine bağlanabilecek , bu sayede matrix switcher cihazı kullanılmaksızın , en az 64 kamera görüntüsü ve kaydının 1 monitör ekranında seçilebildiği bir sistem oluşturulabilecektir

VGA Monitörden istenen kameralar istenen formatta aynı anda (Multi-Camera playback) izlenebilmelidir. (1×1,2×2,3×3,4×4..)

Cihaza bağlı kameralar bir software ile istenilen bilgisayarlardan izlenebilmelidir. Client bilgisayar ile akıllı arama, text araması yapılabilmelidir.

Dijital Kayıt Cihazı, canlı ve kayıtlı görüntüler üzerinde 4x e kadar dijital zoom yapabilmelidir.

Cihaz  ses kayıt yapabilme özelliğinde olmalıdır.

1.            Görüntünün yok olması (Video-loss) durumunda cihaz alarm vermelidir. Dijital Kayıt Cihazı üzerinde her bir görüntü kanalına ilişkilendirilebilen 16 adet alarm girişi, 16 adet de alarm çıkışı bulunacaktır.Dijital Kayıt Cihazının kontrol ve kumandasına yönelik olarak, cihaz üzerinde acil durum kayıt başlangıcı için alarm girişi,  back up ünitede kopyalama alanı dolu ikaz çıkışı , Harddisk arıza durumu alarm çıkışı, kamera arıza durumu alarm çıkışı, Genel arıza durumu alarm çıkışı, elektrik kesintisi düzeldi durum ikaz çıkışı, ardışıl sıralama başlangıç girişi ve elektrik kesintisi durumu alarm çıkışı bulunacaktır.

Cihaz hareketli kamera kontrol edebilme özelliğinde olmalıdır.

(Sabit Zoom’lu ve PTZ Kameraların tüm menü ,hareket ,zoom , iris ve fokus ayarları Dijital Kayıt Cihazı üzerindeki butonlar vasıtasıyla da yapılabilmelidir.)

Cihaz network client ile kayıtların izlenmesi, canlı görüntülerin izlenmesi, istenen görüntülerin client pc’ye kayıt edilmesi, aynı anda 5 farklı dijital kayıt cihazına bağlanılarak her birinden bir kameranın görüntüsünün izlenebilmesine imkân sağlamalıdır.

Dijital Kayıt Cihazına gereksinim olması halinde en az 4 adet Joystick’li Kontrol Keyboard u bağlanabilecektir. Cihaz üzerindeki tüm fonksiyon ve ayarlamalar Kontrol Keyboard u üzerinden de yürütülebilecektir.

Client PC ile, kontrol klavyesine gerek kalmadan hareketli kamera kontrol edilebilme özelliği olmalıdır.

Client PC için network band genişliği ayarlanabilmelidir.

Cihaz 230 V AC ve 50 Hz ile çalışmalıdır.

Digital Kayıt Cihazı elektrik kesintilerinden sonra elektriğin gelmesi ile birlikte herhangi bir müdehaleye gerek olmaksızın kayıt tutmaya devam edecektir

Cihaz Windows xp ve pr işletim sistemi ile çalışmalıdır.

Cihaz Camera Selectable Frame Rate özelliğinde olmalı, her kamera için kayıt hızı ayarlanabilmelidir.(25,15,7.5,3.75fps).

Cihaz da yetkilendirme yapılabilmeli, belli kullanıcıların belli kameraları izlemesi sağlanabilmelidir.

Dijital Kayıt Cihazına aynı anda en az 8 adet kullanıcı ve 1 adet yönetici aynı anda yerel yada geniş ağ ortamından bağlanabilmelidir.

Dijital Kayıt Cihazına , yerel yada geniş ağ ortamından bağlanacak olan PC ler için IP adresleri ve kullanıcı şifreleri baz alınarak cihaza bağlanma yetkileri ve cihaza bağlı kalabilme süreleri sınırlandırılabilmelidir.

Cihaz, kayıt üzerinde arama yapılırken cismin büyüklüğüne, hızına ve hareket yönüne göre arama yapılabilmelidir.

Cihaz Activity Log özelliğinde olmalı,  sistemde oluşan aktiviteler bir dosyada kayıt edilerek, daha sonra bu bilgileri kullanıcı, zaman aralığı ve aktivitenin tipi bazında rapor alınabilmelidir.

Cihaz Enhanced Security özelliğinde olmalı,  Windows’un güvenlik özellikleri Policy Manager yazılımı kullanarak Windows’tan yönetilebilmelidir.

Cihaz Minute Alarm Index özelliğinde olmalı, alarm oluştuğunda 15 dakikalık paketler oluşturarak video’da ilerleme daha kolay yapılabilmelidir.

Dijital Kayıt Cihazı, acil durum girişinin tetiklenmesi halinde 1saniye ile 60 dakika arasında zaman dilimi , çözünürlüğü, kayıt hızı ve sıkıştırma oranı belirlenebilen acil durum kaydı yapabilecektir.

****Dijital Kayıt Cihazı üzerinde en az 2 adet Hard disk yuvası bulunacaktır. Cihaz ,her biri 500 GB kapasiteye sahip 2 Hard disk ile dahili olarak en az 1000 GB ( 1TB ) kayıt kapasitesine ulaşacaktır.

****Dijital Kayıt Cihazı, gereksinim olması halinde , haricen kullanılabilecek kayıt genişletme üniteleri vasıtasıyla en az 15 TB kayıt kapasitesine ulaşabilmelidir.

Dijital Kayıt Cihazına SD Kart veya USB Harddisk bağlanarak üzerindeki kayıtlı görüntüler arşivlenebilecektir.

Dijital Kayıt cihazı, S-Video çıkışına sahip olacaktır

Cihazda bulunan Video girişleri Loopthrough özelliğinde yani giriş-çıkış olarak BNC tipinde girişler bulunmalıdır.

CCTV KONTROL MERKEZİ BİLGİSAYARLARI

Cihaz PAL standardında olmalıdır.

En az 20’’  LCD monitör olmalıdır.

En az core duo 2 v2.6 işlemcili olmalıdır.

Üzerinde 2 adet 500 gb harddisk bulunmalıdır.

Minumum 512mb ekran kartı ve dvd rw bulunmalıdır.

Ram min 2gb olmalıdır.

Üzerinde standart fax-modem ,ethernet ,ses kartları ve flopy bulunmalıdır.

Cihaz iki audio (ses) girişine sahip olmalıdır.

Cihaz 0 °C- 50 °C arasında  ve % 90 bağıl nemde çalışabilmelidir.

Cihazın ön panelinde renk, parlaklık, ses, video ve menü tuşları bulunmalıdır.

Cihaz  230V AC ve 50 Hz ile çalışmalıdır.

DİZÜSTÜ BİLGİSAYARLARI

Cihaz PAL standardında olmalıdır.

En az 19’’  LCD monitör olmalıdır.

En az core duo 2  2.6 işlemcili olmalıdır.

Üzerinde  500 gb harddisk bulunmalıdır.

Minumum 512mb ekran kartı ve dvd rw bulunmalıdır.

Ram min 2gb olmalıdır.

Üzerinde standart fax-modem ,ethernet ,ses kartları ve flopy bulunmalıdır.

Cihaz iki audio (ses) girişine sahip olmalıdır.

Cihaz 0 °C- 50 °C arasında  ve % 90 bağıl nemde çalışabilmelidir.

Cihaz  230V AC ve 50 Hz ile çalışmalıdır.

21” LCD TFT CCTV MONİTÖRÜ  

Cihaz , 21’’ Renkli Kapalı devre güvenlik sistemi monitörü olacaktır

Cihazın 2 adet Kompozit video girişi ve bu video girişlerinin başka uygulamalarda da kullanılabilir olabilmesi amacıyla 2 adet de empedansı 75 ohm da dengelenebilen kompozit video çıkışı bulunacaktır.

Cihazın, kompozit video girişlerine ilave olarak  RGB ve S –Video gibi en az 2 farklı  görüntü giriş terminali daha bulunmalıdır.

Yatayda görüş açısı aralığı en az 160 derece , dikeyde ise görüş açısı aralığı en az 140 derece olacaktır.

Cihazın LCD panelinin parlaklığı en az 400 cd/ m2  olacaktır.

Cihazın Kontrast oranı en az 500:1 olacaktır.

Cihazın yatay görüntü çözünürlüğü en az 450 TV çizgisi , ekran çözünürlük boyutu ise 640*480 piksel olacaktır.

Cihazın görüntü alınan ortamdan ses alınması durumunda kullanılmak üzere 1 kanal ses girişi ve çıkışı bulunacaktır.

Ekran görüntüsü üzerinde  On Screen Display Menü ( görüntü ekranı üzerine bindirilmiş Menü ) ve cihaz üzerindeki seçim butonları vasıtasıyla Parlaklık , Kontrast , Renk tonlama ayarları ve Detay keskinlik ayarlamaları yapılabilmelidir.

Cihaz ,görüntü üzerindeki ani ve hızlı hareketlenmelerde bile hızlı ‘’ karşılık verme zamanlaması’’( response time ) ile net ve keskin bir görüntü performansı sunacaktır. Karşılık verme zamanlaması en az 8 ms. olacaktır.

Cihaz –10 ..+50 C sıcaklık altında sorunsuz çalışabilmelidir.

Cihazın Çalışma gerilimi 220-240VAC olacaktır

50” PLAZMA MONİTÖR

·         Ekran boyutu en az 50 inch (127 ekran) olmalıdır.

·         Ekran çözünürlüğü en az 1920 x 1080 piksel olmalıdır.

·         Ekran kontrast oranı en az 10.000:1 olacaktır.

·         Ekran en az 29 milyar renk gösterebilmelidir.

·         Ekran, görüntü üzerindeki karanlık bölgelerdeki ayrıntıların farkedilebilir olması adına en az 4096 farklı düzeyde renk tonlaması yapabilmelidir.

·         Ekran panel ömrü en az 100,000 saat olmalıdır.

·         Ekranın görüntü formatı 16:9 olmalıdır.

·         Ekran , EMC ( Elektromanyetik uyumluluk  ) standartlarından EN55022 Sınıf B ,EN55024, EN61000-3-2, EN 61000-3-3 maddelerini karşılamalıdır.

·         Ekran EN60065 güvenlik standartına uyumlu olmalıdır.

·         Ekranda en az 4x dijital zoom özelliği olmalıdır.

·         Ekran üzerinde en az 16 W (8 W + 8W) sterio audio çıkış bulunacaktır.

·         Teklif edilecek ekranlarda aynı anda en az 2 farklı görüntüyü gösterebilme özelliği (dual picture mode) olmalıdır.

·         Ekran üzerinde standart PC, DVI-D IN, Komponent In (BNCx3,Analog RGB/Komponenet), harici kontrol sinyalleri (uzaktan açma/kapama, içerik görüntüleme, uzaktan kumanda fonksiyonları) için seri kontrol girişi D-sub 9-pin (RS-232C compatible) bulunmalıdır. 

·         Ekran üzerinde en az 16 W (8 W + 8W) sterio audio çıkış bulunacaktır.

·         Ekran üzerinde , merkezi yazılım kontrollü fonksiyonel uygulamalara yönelik komponent, kompozit, HDMI, HD-SDI, USB, LAN terminal boardları için bağlantı arayüzleri bulunacaktır.

·         Ekranlar 0 ºC – 40 ºC sıcaklık aralığında çalışabilmelidir

65” PLAZMA MONİTÖR

·         Ekran boyutu en az 65 inch (165 ekran) olmalıdır.

·         Ekran çözünürlüğü en az 1920 x 1080 piksel olmalıdır.

·         Ekran kontrast oranı en az 10.000:1 olacaktır.

·         Ekran en az 29 milyar renk gösterebilmelidir.

·         Ekran, görüntü üzerindeki karanlık bölgelerdeki ayrıntıların farkedilebilir olması adına en az 4096 farklı düzeyde renk tonlaması yapabilmelidir.

·         Ekran panel ömrü en az 100,000 saat olmalıdır.

·         Ekranın görüntü formatı 16:9 olmalıdır.

·         Ekran , EMC ( Elektromanyetik uyumluluk  ) standartlarından EN55022 Sınıf B ,EN55024, EN61000-3-2, EN 61000-3-3 maddelerini karşılamalıdır.

·         Ekran EN60065 güvenlik standartına uyumlu olmalıdır.

·         Ekranda en az 4x dijital zoom özelliği olmalıdır.

·         Teklif edilecek ekranlarda aynı anda en az 2 farklı görüntüyü gösterebilme özelliği (dual picture mode) olmalıdır.

·         Ekran üzerinde standart PC, DVI-D IN, Komponent In (BNCx3,Analog RGB/Komponenet), harici kontrol sinyalleri (uzaktan açma/kapama, içerik görüntüleme, uzaktan kumanda fonksiyonları) için seri kontrol girişi D-sub 9-pin (RS-232C compatible) bulunmalıdır. 

·         Ekran üzerinde en az 20 W (10W + 10W) sterio audio çıkış bulunacaktır.

·         Ekranlar 0 ºC – 40 ºC sıcaklık aralığında çalışabilmelidir. 

FOTO-ELEKTRİK IŞIN (BEAM ) DEDEKTÖRÜ

Verici ve alıcı olmak üzere 2 parçadan oluşacak ve kesinlikle yansıtıcı kullanılmayacaktır. Verici ve alıcı arasındaki mesafe 200m’den 400 metreye kadar açılabilir olacaktır.

Algılama yöntemi, verici tarafından üretilen kızıl ötesi (infrared) ışının alıcı tarafından algılanarak elektrik sinyaline çevrilmesi ve bu bilgilerin mikroişlemci tarafından değerlendirilmesi esasına dayanacaktır. Işın doğrultusunun ayarı ve kızıl ötesi (infrared) sinyalin seviye ayarı cihaz içinden yapılacak ve cihaz kapatılıp normal çalışma konumuna geçtiğinde bu ayarlar dış etkenlerden dolayı bozulmayacaktır.

Alıcı üzerine düşen kızıl ötesi (infrared) ışının seviyesini gösteren cihaz içinde üç farklı renkte gösterge bulunacak ve bu göstergeler vasıtasıyla başka bir cihaza gerek kalmadan sinyal ayarı yapılabilecektir.

Işın detektörünün alıcı ve verici cihazlarındaki elektronik PCB kartları yüzey montaj tekniği ile üretilmiş olacaktır.

Alıcı ve verici cihazların içerisinde bulunan mercekler % 100 camdan üretilmiş olacaktır.

Alıcı cihazdaki elektronik algılama elemanı, dış ortamdaki manyetik girişimlerden etkilenmemesi için metal muhafaza içinde olacaktır.

Dedektörün Hareketi algılama hassasiyeti, %25, %50 ve %70 seviyelerine ayarlanabilir olacak ve ışın tipi pır detektörleri bir çift kablo (algılama hattı) üzerinden beslenecektir.

Detektörün sıfırlanması (reset) santral üzerinden yapılabilir olacak ve harici bir reset ünitesine ihtiyaç duyulmayacaktır.

Işın tipi beam detektörü her 60 dakikada % 0.5 kirlenme kompanzasyonu yapabilir ve kirlenme seviyesi sınır değere geldiğinde hata sinyali verebilir olacaktır.

Harici bir güç ve reset ünitesine ihtiyacı olmadan çalışabilir olacaktır.

ALARM  MERKEZ SANTRALI

Hırsız Alarm santralı pır detektörleri, manyetik kontak, sabotaj ,foto elektrik beam dedektörleri, dahili ve harici tip sesli ve ışıklı alarm cihazlarının bağlantısına uygun olacaktır.

Santral, gelişmiş elektronik teknolojisi ile imal edilmiş olacak ve 4,8,10 Alarm bölgesine sahip olabilecektir.

Her bir Hırsız Alarm bölgesine en fazla 12 adet pır detektör, sınırsız sayıda manyetik kontak bağlanabilecektir.

Hırsız Alarm santralında, standart olarak  sabotaj (hat kopuk ve kısa devre arıza denetimi) sesli alarm çıkışı ve arıza çıkışları bulunacaktır.

Hırsız Alarm santralı, kendi başına çalışabildiği gibi, her bölge için ayrı ayrı çalışabilecektir.

Hırsız Alarm Santrali, algılama ve alarm cihazlarına giden tüm hatları açık devre, kısa devre ve hat üzerinde bulunan cihazların yerinden sökülmesi gibi arızalara karşı sürekli olarak denetim altında tutulacaktır.

Hırsız Alarm santralı, genel Hırsız Alarm ve arıza lambasına, her alarm bölgesi için ayrı alarm ve arıza lambalarına sahip olacak ve lokal sesli uyarı cihazı bulunacaktır.

Santral üzerinde yetkisiz kişilerin santrala müdahale etmesini engelleyen Şifre sistemi olacaktır.

Hırsız Alarm santralında, bakım, servis veya arıza durumunda her bölge bağımsız olarak izole edilebilir olacak ve izole edilen bölgeden gelen Hırsız Alarmları santral tarafından değerlendirilmeyecektir. İzole edilen bölge için ışıklı uyarı sinyali verilecektir.

Ana beslemenin kesilmesi durumunda, Hırsız Alarm sistemi algılama fonksiyonlarını en az 24 saat yerine getirebilecek ve bu sürenin sonunda tüm alarm verme, kontrol ve haberleşme fonksiyonlarını en az 30 dakika süre ile yerine getirebilecek şekilde tam kapalı, sızdırmaz tip, bakım gerektirmeyen akümülatörler ile teçhiz edilecektir.

Santralın topraklanması bağımsız olarak 5 ohm’ dan büyük olmayacak şekilde yapılacaktır.

Hırsız Alarm Şifre Cihazları;

Hırsız alarm santralini devreye alıp, devre dışı bırakabilmelidir.

Şifre cihazı en az 4 haneli şifre ile alarm santralini çalıştırır yetenekte olmalıdır.

Şifre cihazı Alarm Santrali kullanıcılarının en az 7 farklı şifre girişini kabul etmelidir.

Şifre cihazı üzerindeki rakamlar seçilir ve kullanımı kolay olmalıdır

Şifre cihazı üzerindeki rakamların alarm bölgelerinden gelen alarmları ışıklı ve sesli göstermesi sağlanmalıdır.

Şifre cihazı alarm santralini çalıştırdığında kullanıcıya giriş ve çıkış süresini sesli olarak ikaz etmelidir

DIŞ MEKAN KIZIL ÖTESİ AYDINLATICI

Dış mekanda kullanılacak olan aydınlatma araçları su ve toza karşı yalıtılmış olacaktır. Bu araçlar yaklaşık 80 metre aydınlatmayı 12 derecelik bir açıyla sağlayacaktır. Bu aydınlatmalar kameraların net görüntü almalarını sağlayacak şekilde montaj edilecektir. Cihazlar 220 volt ile çalışıp herhangi bir ilave güç kaynağı gerektirmeyecektir.

 

MATRİX SWİTCHER  ÖZELLİKLERİ

*Sistemde en az 256 video girişi,  32 video çıkışı olacaktır

*Cihaz , en az 1024 kompozit video girişi en az 128 adet kompozit video çıkışı  ilave edilebilmelidir.

Cihaza toplamda en az 512 adet PTZ kamera bağlanabilmelidir.

Cihaza toplamda en az 64 adet kontrol klavyesi bağlanabilmelidir.

Cihaza toplamda en az 32 Dijital Kayıt Cihazı bağlanabilmelidir.

Cihazın en az 512 alarm girişi ve 256 alarm çıkışı bulunacaktır.

Cihaz, iletişim kaybı yaşanan kameraları otomatik olarak tespit edip, sesli ve görsel ikaz gerçekleştirebilmelidir.

Sistemin genişleyebilir olması için ölçeklenebilir ve modüler mimariye sahip olmalı.

Network arabirimi olacak.

Alarm arabirimi olacak.

Cihaz üzerinde en az 10000 alarm logu tutulabilmelidir. Bu alarm logları sürekli halde kayıt altında tutulabilmeleri için bilgisayara download edilebilmelidir

Keyboard arabirimi olacak.

Ağ kartı yuvası olacak.

RS-232 arabirimi olacak.

I/O arabirimi olacak.

Saat ve tarih görüntüsü olacak.

Otomatik tarama süresi ayarlanabilcek.

1,2 km kablo dahil olacak.

Tek bir koaksiyel kablo üzerinden video kontrol ve senkronizasyonu sağlayabilecek

ISO 9001 kalite belgesine sahip olacak.

Mantıksal kamera seçimi olacak.

Öncelik düzeyi operasyonu olacak.

Ön-yapılandırılmış matrix yuvaları olacak.

Alarm programı olacak.

Çalışma sıcaklık aralığı -10 ºC -+50 ºC olacak.

Güç tüketimi 220-240 V, 50 Hz , max 75 W olacak.

KEYBOARD  ÖZELLİKLERİ

Tek bir uniteyle kamera kontrolu, kayıt cihazı kontrolu ve switcher kontrolü yapılabilmelidir.Cihaz, en az 99 farklı kayıt ünitesine kumanda edebilmelidir.Cihaz, en az 99 farklı monitörü kumanda edebilmelidir.

Cihaz, en az 256 farklı kameraya kumanda edebilmelidir

LCD göstergesi olacak ve göstergeden kamera ve monitör numarası görülebilecektir.

PTZ kameraları tek elle kontrol edebilmek için 3D Joystick bulunacaktır.

9-12 V DC 1000 mA max.  adaptörle kullanılacak.

İletişimi  RS485 ve seri porttan sağlayacaktır.

Çalışma sıcaklık aralığı – 10/+50 ºC olacaktır.

Nem %90 dan az olacaktır.

AC adaptör , RS 485 modüler kablosunu içerecektir.

LENS ÖZELLİKLERİ  

Kameranın resim toplama aygıtında aralığın uygun ışık düzeylerini sürdürebilmek için otomatik açıldığı ve kapandığı lens türü olan oto iris olmalıdır.

Kullanıcının lensin alan menzili içinde zoom ayarını tam istediği gibi yapabilmesine imkan tanıyan varifokal lens olmalıdır.

*Cihazın focal uzunluğu 3,8-8mm olmalıdır.

Mininum obje mesafesi 1,2 m olmalıdır.

Cihaz 1,2 m –Sonsuz aralığında fokus yapabilmelidir.

**Cihazın açısal Görüş aralığı yatayda 35,6- 73,6 dereceler arasında dikeyde ise 26,6  – 53,4 dereceler arasında isteğe bağlı olarak ayarlanabilmelidir.

CS veya C mount çerçeve olmalıdır

SABİT  KAMERALAR GECE GÜNDÜZ   ÖZELLİKLERİ

Kamera  1/2 renkli ccd yüksek performanslı olmalıdır.

Kameranın yatay çözünürlülüğü min.renkli 480 TVL olmalıdır..

Siyah / beyaz moduna otomatik veya manuel gecçebilecektir

Siyah / beyaz  modda yatay çözünürlüğü min. 570 TVL olmalıdır.

Cihaz , dijital aperture düzeltme özelliği ile Görüntü üzerindeki  ayrıntıların daha keskin olarak alınabilmesine imkan sağlayacaktır. Bu özellik menü üzerinden istenilen seviyede programlanabilmelidir

Kameranın algılayabildiği ortamdaki minimum ışık miktarı, F1.4 diyafram açıklığında gündüz renkli modda min 0.14 lüks, gece siyah beyaz modda 0.01lüks olmalıdır.

Cihazın görüntü alabileceği minimum ışık değeri, diyafram değeri F:1,2 olan lens ile 50 IRE de cihaz renkli modda iken azami 0,1 Lüks ; cihaz Siyah /Beyaz modda iken azami       0,0073 lüx olacaktır. Cihazın elektronik hassasiyeti( electronic sensivity ) 64x e yükseltildiğinde ise görüntü alınabilen minimum ışık değeri 0,0001 Lüx olacaktır

Kameranın sinyal / gürültü oranı 50 dB veya daha az olacaktır.

Tarama sistemi 2:1 interlace 625 satır / 50 alan / 25 kare

Senkronizasyon dahili / satır kilitleme secenekli

Tarama frekansı 50 Hz

S / N oranı   max 50 d B ( AGC kapalıyken)

Kazanç kontrolü AGC AÇIK /KAPALI seçenekleri bulunmalıdır.

 Back light kompanzasyon özelliği bulunmalıdır.

Otomatik beyaz ışık kontrol ve düzenleme faaliyetleri için ATW1,ATW2 veya AWC fonksiyonlarına sahip olmalıdır.

  Elektronik Sensivite otomatik moda alındığında 32x e kadar artırılabilmeli, Manual olarakta 64x e kadar   artırılabilmelidir.

Elektronik ışık kontrolü hızı 1/50 s ve 1/15,000 s arasında olmalıdır.

Cihazın, RF ve Elektromanyetik ortam gürültülerini azaltmaya yönelik olarak Digital Noise Reduction ( Dijital Gürültü Azaltma Fonksiyonu ) bulunmalıdır

CS mount lense uyumlu olmalıdır.

Çalışma sıcaklığı -10 º C / +50 ºC arasında olmalıdır.

Sistem altyapısının ‘fiber optik kablo ve dönüştürücüler’  ile kurulması halinde , OSD Menü üzerinde yer alan tüm menü fonksiyonlarının, kamera üzerindeki butonlara ulaşmaksızın merkezdeki kontrol klavyesi üzerinden de programlanabilmesi için, cihazın , video sinyalinden bağımsız olarak üzerinde        RS-485 data terminali bulunan modeli de bulunmalıdır.

Ortam nem oranı %90 dan az olmalıdır.

Besleme 24 AC olmalıdır.

KARTLI GEÇİŞ SİSTEM

ELEKTRONİK PANEL TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Elektronik Panelin kayıt kapasitesi ofline çalışmada 4.500 personel tanıtımında 8.000 kayıt olacaktır.

Sisteme 300 elektronik Panel aynı hat üzerinde bağlanabilecektir.

Elektronik Panelin çalışma gerilimi 198/230V AC±%10 50Hz. olacaktır.

Elektronik Panelin bilgisayar haberleşmesi İşletim Frekansı TCP/IP (Ethernet)  protokolü ile yapılabilecektir.  Elektronik Panel bilgisayar tarafından programlanacak ve online bilgi aktaracaktır. Bilgisayar veya kablo sorunundan dolayı elektronik panelin bilgisayar ile haberleşmesi kesilirse cihaz off-line olarak çalışmaya devam edecektir.

Proximity Okuyucu Readerlerin, personel proximity kartlarını okuma mesafesi   10 – 15 cm olacaktır.

Elektronik Panel üzerinde 2 satır 16 karakter ( 192 /64 grafik ) LCD ekran ve ekranda sürekli tarih ve saat bilgisi olacaktır.

Elektronik Panel kullanım sırasında sesli, ışıklı ve LCD ekran üzerinden görsel olarak kayıt alındı ve varsa hata uyarıları verecektir.

Elektronik Panel, bilgisayar programı ile istenirse sadece belirlenen saatlerde personel giriş çıkışına izin verecektir (kayıt alır) ve bu zaman aralığı dışındaki giriş çıkış hareketleri  ( kayıt alma) istenirse özel Proximity kartlar yardımı ile yapılacaktır.

Kullanım sırasında personelin yapabileceği hatalara ve meydana gelebilecek karışıklığa karşı; aynı personelin bir dakika içinde ikinci kez okuyucuya Proximity kartını yaklaştırması durumunda sesli ışıklı ve görsel uyarı verecektir, kayıt almaması bilgisayar tarafından ayarlanabilecektir.

Elektronik Panel üzerinde müdahaleye izin verecek herhangi bir tuş takımı veya anahtar olmayacaktır.

Elektronik Panel üzerine monte edilebilen özel sürücü devresi ile zil çaldırma özelliği kullanılabilecektir.

Birden fazla  Elektronik Panel birlikte kullanılması durumunda  herhangi bir terminal devre dışı bırakıldığında dahi diğer terminallerin çalışması etkilenmeyecektir.

Elektronik Panel local  anti-pass back  özelliğine sahip olacaktır.

Sistem ile kullanılacak personel Proximity kartlarının her biri  uniq ID numarasına sahip olacak ve  kopya edilemez bir yapıya sahip  olacaktır.

Elektronik Panele 32 çeşit özel durum kartı tanımlaması yapılabilecektir.

Elektronik Panel  elektrik kesintilerinde veya akü cihazının olmaması durumlarında hafızasındaki kayıtları 10 yıl süreyle saklayacaktır.

Elektronik Panelin çalışma sıcaklığı 0C ~ 70C arasında olabilecektir.

Elektronik Panelin kayıt alma süresi 0,6 sn olacaktır.

Elektronik panelin hafızası dolduğunda sesli ve ışıklı uyarı ile birlikte ekranda “yer kalmadı” uyarısı verilmelidir.

Elektronik panel 4 adet kapıyı kontrol edebilecek.Giriş, çıkış ve kapı açma özelliği olacaktır.

PROXIMITY READER  ÖZELLİKLERİ (kapı- turnike üstündeki okuyucular )

Proxımıty reader   proxımıty  kartlar için kullanılan okuyucu readerdır.

+12V DC ile çalışacaktır.

Üstünde 1 adet led bulunacaktır.

Proxımıty reader ile elektronik panel arasındaki kablo bağlantısı max 10 m. olacaktır.

Proxımıty reader RS232 hardware protokolünü kullanacaktır.

Birden fazla proxımıty reader yanyana bağlandığında birbirinden etkileşim olmayacaktır 

PROXİMİTY KART :

Çalışma frekansı 125 KHz.-± 25 KHz olacaktır.

Baudrate  4 Kbit olacaktır.

Modulasyon AM modülasyon olacaktır.

Çalışma uzaklığı okuyucuya bağlı maksimum 30 cm olacaktır.

Çalışma sıcaklığı  0 – 50 C olacaktır.

Renk  beyaz, termotransfer yazıcılarla baskı yapılabilecektir.

Nemli ortamlarda çalışma dahili ve harici çalışmalara uygun olacaktır.

ID numarası Unique 55 bit olacaktır.

Proximity kart su geçirmez ve esnek özellikte olacaktır.

Proximity kart ISO standartlarında olacaktır.

Yazar: Ahmet YILMAZ

Yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Teknik Öğretmenliği, Akabinde Analodolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme ve Çukurova Ünv. MBA Yüksek lisansı yaptı. Yaklaşık 10 Yıldır Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerine Çalışmaktadır. Elektronik Güvenlik Sektöründeki Pek Çok Firmada Proje, Satış, Yönetim Gibi Farklı Pozisyonlarda Çalıştı. Birçok Sektörel Dergide Yazıları Bulunmaktadır. 2013 Yılında Türkiye'de İlk Olan Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazarak, Papatya Üniversite Yayıncılıktan Kitabını Çıkardı.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

1 Yorum Yapıldı
  • Lululemon Outlet Sale diyor ki:

    Alarm sistemleri ve kamera sistemleri hakkında çok yararlı bilgiler verilmiş zevkle okudum diyebilirim teşekkürler.+ 8 = 12