Binalarda Yangın Güvenliği Yangın Algılama Söndürme Sistemleri

BİNALARDA YANGIN GÜVENLİĞİ

Günümüzde bütün güvenlik sistemleri önemli olmasına rağmen yangın güvenliğinin yeri apayrıdır. Yangın ihbar sistemi yasalarlada yapılması gereken zorunlu bir güvenlik sistemidir.Özellikle yüksek binalar,Fabrikalar,Büyük İş merkezlerinde insanların yoğun bulunması ve binalardaki yangına neden olabilecek nedenlerin artması gibi nedenlerle yangın algılama sistemleri vazgeçilmez duruma gelmiştir. Bir lokasyonda kamera sistemi,Kartlı geçiş sistemi,Acil anons sistemi veya diyer güvenlik sistemleride elvetteki çok önemli ve uygulanması gerekli sistemler olmasına rağmen yangın algılama(Yangın Alarm) sistemlerinin yeri her zaman apayrıdır.

bina yangın güvenliği

Günümüzün yangın algılama sistemi uygulanacak noktalarında orta ve büyük çaplı yerlerde mutlaka adresli yangın algılama sistemleri uygulanmalıdır. Bina adresli yangın algılama sisteminin grafik ekranı vasıtasıyla noktasal olarak yangın güvenliği açısından 7/24 izlenebilmeli ve gerektiğinde en hızlı bir biçimde boşaltılarak yangında hızlı müdahaleye imkan tanınmalı yangının neden olacağı maddi ve manevi zararlar en aza indirilmelidir.Yangın alarm sistemleri bu bakımdan yangının izlenmesi ve için olmazsa olmaz sistemlerdir.Günümüzde mümkün mertebe eski konvansiyonel yangın algıla sisteminden kaçınılmalıdır. Tabiki kovansiyonel sistemlerin  küçük çaplı yangın algılama sistemlerinde uygulanabilme imkanı bulunmaktadır. Ekonomik açıdan konvansiyonel sistemler tercih edilsede algılama hassasiyeti ve yüksek alarm doğruluğu bulunan adresli ve interaktif sistemlerin tercih edilmesini önerebiliriz. Sonuçta binanızda meydana gelebilecek bir yangının maliyeti yangın algımla sistemin kurulum maliyetinin yanında devede sinek misalidir diyebiliriz.

yangın alarm sistemleri

Binalarda yangın güvenliği açısından diyer sistemlerden biriside yangın söndürme sistemleridir.Söndürme sistemlerini ikiye ayırabiliriz. Bunlardan birincisi yangın güvenliği açısından çok yüksek olan yerlerde kullanılan gazlı yangın söndürme sistemleridir.Gazlı Yangın söndürme sistemlerinin günümüzde en çok uygulanan söndürme gazı FM200 gazlı yangın söndürme sistemleridir.Fm200 söndürme sistemleri çoğunlukla arşiv odaları,Data centerlar,Bilişim ile ilgili odalarda uygulaması yapılır. Fm200 gazı yangını söndüren aynı zamanda uygulandığı mekandaki hiçbirşeye zarar vermeyen özellikle elektronik cihazların bulunduğu mekanlarda rahatlıkla kullanılabilecek bir söndürme sistemidir.

fm200 gazlı söndürme

FM200 yangın söndürme sistemlerini bir binanın bütün noktalarında kullanmak gerek yüksek maliyet gerekse her noktanın yalıtımın sağlanamaması nedeniyle sadece özel noktalarda kullanılır. Diyer noktalarda sulu söndürme sistemi olan sprinkler sistemleri tercih edilmelidir. Sprinkler sulu söndürme sisteminin mantığı ise yangın anında siprinkler nozulunun ısı ile eriyerek borularla taşınan suyun mekan içine boşalması ve yangının söndürülmesi prensibine dayanır. Diyer bir söndürme sistemi ise daha çok yangının başlangıç aşamasında müdahale edilerek yangını büyümeden etkisiz hale getirmeye yarayan yangın söndürme tüpleridir. Yangın söndürme tüpleri binaların belli noktalarına konur ve yangın anında tüpü kullanacak kişiler belirlenir yangın anında bu kişiler tüp ile yangına müdahale ederler.

yangın söndürme tüpleri

Yangın için her binada tesiste yangın senaryosu oluşturulmalıdır. Bu senaryoya göre yangın  talimatları hazırlanmalı ve binada belli noktalara asılarak insanların okuması sağlanmalıdır. Yangın söndürme ,Acil Yardım, Kurtarma ekipleri oluşturulmalıdır.Yangın açısından gerekli bilgilendirme tabelaları ve kaçış noktası projeleri yine insanların görebileceği noktalara asılmalıdır. Yangın anında binanın güvenli bir şekilde tahliye edilebilmesi için acil yönlendirme sistemleri ve acil aydınlatma sistemleri binanın acil çıkış noktalarına konumlandırılmalıdır. Acil aydınlatma ve acil yönlendirme sistemleri enerji kesildiğinde bile enaz 90 dk süreyle kendi üzerlerindeki aküler sayesinde yanabilmelidir.

fm200 söndürme örnek

Yangın algılama sistemleri olsun yangın söndürme sistemleri veya acil aydınlatma sistemleri olsun tek başına yangın güvenliği için etkili olmayabilir. Bence en büyük faktör insan faktörüdür. Yangın algılama sistemine yangın alarmı düştüğünde panelin başında bekleyen bir personel yoksa yangında istediğiniz gibi hızlı müdahale edilemez ve yangının büyümesinin önüne geçilemez.

acil durum aydınlatma sistemleriacil yönlendirme sistemleri

Yine aynı şekilde bu gibi sistemlerin tasarlanması insan faktörü tarafından yapılmaktadır. Yangın algıla sisteminde veya söndürme sistemlerinde hatalı tasarım veya uygulamalar sistemlerden istenilen performansın alınmasına engel teşkil etmektedir. Yazımızın başındada belirttiğimiz gibi bütün güvenlik sistemlerinde tasarım önemlidir. Fakat yangın algılama veya söndürme sistemlerinde hatalı tasarımlar ciddi kayıplara neden olabilmektedir. Bundan dolayı butür sistemlerin mutlaka uzman personel tarafından projelendirilmesi ve uygulanması gerekmektedir.

fm200-12354

Yazar: Ahmet YILMAZ

Yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Teknik Öğretmenliği, Akabinde Analodolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme ve Çukurova Ünv. MBA Yüksek lisansı yaptı. Yaklaşık 10 Yıldır Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerine Çalışmaktadır. Elektronik Güvenlik Sektöründeki Pek Çok Firmada Proje, Satış, Yönetim Gibi Farklı Pozisyonlarda Çalıştı. Birçok Sektörel Dergide Yazıları Bulunmaktadır. 2013 Yılında Türkiye'de İlk Olan Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazarak, Papatya Üniversite Yayıncılıktan Kitabını Çıkardı.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar7 + = 16