Araç Takip Sistemi ve GPS Uydu Takip Sistemleri

Araç Takip Sistemi Nedir?

Araç Takip Sistemi Aracınızı Dünyanın herneresinde olursa olsun takip etmenizi sağlayan sistemlerdir.İnternete Bağlı Bilgisayararınız vasıtası ile Aracınızı sanal haritalar veya google Earth haritası üzerinden Takip Etmenize Yarayan sistemlere genel olarak Araç Takip Sistemleri denilmektedir.

Araç takip sistemi ile canlı araç takibi yapabileceğiniz gibi,3-6 Ay geriye dönük kayıtlarıda birebir takip edebileceksiniz. Buda size ciddi avantajlar sağlayacaktır.

araç takibi

Sistemlerin Çalışma Prensibi Nedir?

Araç takip sistemi Genel çalışma Prensibi GPS Uydularından aldığı konum bilgisini GPRS veya Yine Herhangibir Haberleşme uydusu üzerinden belirlenmiş server lara gönderen ve gönderilen bu server larda işlenen bu konum bilgileri sanal haritalarda görüntü ve konum olarak işlenmesi ve Kullanıcıların internet üzerinden araçlarını takip etmesi prensibine dayanır.

Biraz Daha açarsak Dünyamız üzerinde bulunan ve ABD ye ait Konum belirleme uydularından (GPS Uyduları)aldıkları GPS Sinyalleri Araç takip Cihazının içinde bulunan GPS Anteni vasıtasıyla alınır ve Cihazın İçine takılan GSM SIM Kartı vasıtası ile yine GSM Anteni Kullanılarak veriler servere gönderilir ve Servere dışarıdan kullanıcılar internet üzerinden şifrelerini girerek sayısal harita ve Google earth haritası üzerinden araçlarının takiplerini yapabilirler.   

araç takip sistemi      

Araç takip Sisteminin Ana Parçaları nelerdir?

Araç Takip Cihazı

GPS Anteni

GSM Anteni

Harita izleme ve Raporlama Yazılımı                             

Araç Takip Sistemi ile Neler Yapılabilir?

1-İstediğiniz zaman Dünyanın her yerinden aracınızın nerede olduğunu sokak seviyesinde haritalar üzerinden takip edebilirsiniz. Örnek olarak İstanbul – Kadıköy- Eşref ali Sok. Olsun,

Yukarıda belirtildiği gibi aracınızı Eşref ali sokakta bir nokta olarak görebileceksiniz. Araç takip sistemlerinde yanılma payı 3-5 metredir. Buda size yüksek doğruluk sağlayacaktır.

2-Canlı araç takip : Aracınızı canlı olarak Hangi yönde gidiyor ve Kaç km hızla gidiyor olduğunu yine Araç takip Sistemi ile görebileceksiniz.

3-Ayrıca Araç takip sistemleri ile (Uydu Takip Sistemi) Takip etmiş olduğunuz araca ait birçok raporları alabileceksiniz.

a)Hız Aşım Raporlarını (Örn. 90km sınırını kaç kez nerede aşmış gibi)

b)Max.ve Min. Hızlarını

c)Belirli bir bölgeye giriş ve çıkış zamanlarını ve kaçkere bölgeye giriş çıkş yaptığını

d)Aracın Rölantide çalıştığı Süreyi

e)Aracın belirtilen süreler arasında kaç km yol katettiğini

f)Nekar Süre Duraklama yaptığını

g)Ne kadar süre hareket ettiğini

h)Sert Araç Kullanım ihlallerini

i)Günde ilk kontak açtığı zamanı ve kontak kapadığı zamanı

j)Gerektiğinde Araç ile merkez mesajlaşabilir veya sesli görüşme yapılabilir.

Ve Buna benzer birçok raporu Araç takip Sistemi yazılımı vasıtasıyla alabilirsiniz.

Gerektiğinde Araç takip cihazı na Çeşitli sensörler bağlabilmektedir bu sensörler sayesinde

1-  Acil Durum uyarı butonu:Acil durumlarda söför düğmeye basar ve Bu araçları izleyen merkeze uyarı verilmesini sağlar.

2-  Araç Durdurma Birimi:Gerektinde uzaktan internet üzerinden aracın otomatik olarak durdurulmasını sağlar.

3-  Kapı Açma Kapama sersörü:Gerektiğinde aracın kapılarını otomatik olarak uzaktan açma ve kapamaya yarar.

4- Yakıt Kontrol sensörü:Yakıt deposundaki değişimleri izleyebilmenizi sağlayan sensördür.

5- Hand set : Telefonla Görüşme yapmaya yarayan arabiririm

Buna benzer birçok Sensör bulunmaktadır. Araç takip sisteminin kullanım amacına göre bu tip sensörler kullanılabileceği gibi herhangi bir özel sensör kullanmadanda araç takip sistemi kullanılabilir ve işletmenize ciddi bir kazanç sağlayabilecektir.

araç takip sistemleri

Yukarıdada detayları verilen araç takip ürünleri günümüzde birçok özel veya kurumsal kişiler tarafından tercih edilmektedir. Günümüzün rekabetçi piyasa şartlarında ekonomik tasarruflerı dolayısı ile araç takip sistemleri kullanılmaktadır.

Örnek verecek olursak bir araç takip sistemi bir firmada ne gibi ekonomik kazanç ve tasarruflar meydana getirebilir.

a) Öncelikle araç kullanan personel izlendiğini bildiği için daha dikkatli davranmak mecburiyetinde kalacaktır. Personelin işten kaytarması gibi durumlar olmayacaktır. Buda sizde iş gücü verimliliğini en üst seviyeye çıkaraktır.

b) Yine araç kullanan personel aracı özel işlerinde kullanmasının önüne geçilecektir. Buda yakıt ve araç bakımı açısından size ciddi maliyet tasarrufu sağlayacaktır.

araç takip

c)  Araç kullanan personel aracı daha özenli ve kullanacak, Buda ölümlü veya maddi kayıplı kazaların önüne geçecektir. Yine araç hız sınırllarının takip edildiği bilindiğinden dolayı şöförler belli hız sınırlarını aşmayacak buda yakıt , bakım vb. Birçok ekonomik kazanç sağlayacaktır.

d) Araç takip sistemi takılan araçlar ile ilgili birçok detaylı rapor alınabildiği için ay içinde , yıl içinde yapılan yollar , Yakıt tüketimi vb. Konularda işletme verimliliğinin arttırılmasına yönelik olarak bu gibi raporlar kullanılabilecektir.

Yazar: Ahmet YILMAZ

Yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Teknik Öğretmenliği, Akabinde Analodolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme ve Çukurova Ünv. MBA Yüksek lisansı yaptı. Yaklaşık 10 Yıldır Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerine Çalışmaktadır. Elektronik Güvenlik Sektöründeki Pek Çok Firmada Proje, Satış, Yönetim Gibi Farklı Pozisyonlarda Çalıştı. Birçok Sektörel Dergide Yazıları Bulunmaktadır. 2013 Yılında Türkiye'de İlk Olan Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazarak, Papatya Üniversite Yayıncılıktan Kitabını Çıkardı.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

2 Yorum Yapıldı
  • bora yalcinkaya diyor ki:

    mrb ben kendi araçıma oto araç takip sistemi almak istiyorum mümkünmü 05465427834 mümkünse

  • noaziwco diyor ki:

    Araç takip sistemleri ile aracımı nerden takip ediyorum haritalarmı var. Aracımı canlı olarak izleyebiliyormuyum.9 + 6 =