Acil Durum Senaryoları Yangın Alarmı Elektronik Güvenlik Sistemleri

YÜKSEK BİNALARDA ACİL DURUMLARDA UYGULANACAK ACİL DURUM SENARYOLARI

Başta yangın olmak üzere, deprem, gaz kaçağı, terör bazlı patlama ve su baskını gibi felaket bazlı acil durumlarda, İnsan faktörünün en az gayretle, En güvenli ve en iyi korunmasını sağlamak için, binada;Aşağıdaki senaryoları otomatik olarak gerçekleştirebilecek güvenlik sistemlerine ihtiyaç bulunmaktadır.

“En kısa sürede algılama, Zonlama yaparak yayılmanın durdurulması, haberleşme, duyuru yapılarak genel tahliyenin sağlanması, Ekiplerin bilgilendirilmesi, Kaçış yollarının güvenceye alınması,mücadele ve toplanma bölgesi organizasyonu” konularını otomasyona bağlanması hayati derecede önemli olan konulardır.

acil durum senaryoları

Elektrik enerjisi ile ilgili acil durum kapsamı

Başta yangın olma üzere, acil durum esnasında gerekli olan enerji sürekliliği, öncelikle buna ait ayrılmış bir acil enerji barasının oluşturulması ve bu sisteme ait kabloların en az 60 dakika süre ile yanmaz ve halojen free kablolardan seçilerek, bunların korunmuş alanlardan geçirilmesi ve buna ait ayrı korunmuş panolar hazırlanmalıdır. Acil enerji sürekliliğini ve alternatif olan sayıyı artırmak için, Farklı trafolardan, Acil enerji barasına bağlantı olanakları, Bir yada birden fazla jeneratörden kademeli olarak acil enerji sürekliliğinin sağlanması mutlaka dikkate alınıp değerlendirilmesi gerekli olan konulardır. Bu konu yapılan toplantıda netleştirilmiştir. Sistem odalarına enerji sürekliliği aynı biçimde ele alınacak ve 3. jeneratör ilave edilmelidir.

Yangın Acil Durum senaryosu

Yangın algılama ana paneli kontrol merkezinde olmalıdır. Yangın durumunda yangın otomasyonu yangın algılama paneli üzerinden yapılmalıdır. Tüm gelişmeler bilgisayar ortamında bir monitörden takip edilebilmelidir. Güvenlik, gelen ihbar ve ikazları proje üzerinde, bölüm bazında görebilecektir.

a. Yangın dedektörü yangını algıladıktan sonra, algılamanın olduğu zon ve algılamanın olduğu dedektör, Algılama paneline bağlı bilgisayar monitöründe grafik olarak görülecek, Ekranda ve ayrıca printer de yer ve zaman belirtilerek yazılmalıdır. Güvenlik görevlisi alarmı 60sn içinde teyit etmezse sistemler devreye girecektir.

c. Güvenlik görevlileri BİR DETEKTÖRDEN gelen ihbarı teyit ettiği takdirde, algılamanın yapıldığı yerin kontrolü için 3 dakikalık bekleme süresi tanımlanacak, Bu süre içinde sistem reset edilmediği takdirde sistemler otomatik olarak devreye girecektir. (Bu süre işletme aşamasında yapılacak tatbikatla azaltılıp arttırılabilir olacaktır.)

d. Güvenlik görevlisi araştırma süresi bitmeden önce gerektiğinde manüel olarak yangın senaryosunu devreye sokabilecektir.

e. İki ayrı dedektörden, Bir alarm butonundan, bir detektör ile bir kanal detektöründen veya bir flow switch’ ten ihbar geldiğinde sistem otomatik olarak devreye girecektir.

Acil duyuru sistemleri

Acil duyuru sistemleri, bir binada, hem tüm insanların zaman kaybetmeden sağlıklı tahliyelerin sağlanması, yangının nerede olduğunun bilinmesi, Bina acil durum ekiplerinin kısa sürede doğru adrese yönelmeleri, hem de gelişen olağanüstü durumlarda, gerektiğinde manüel olarak kullanılan ve binadaki tüm insanların yönlendirmesini yapan çok önemli sistemlerdir. Bu sistemler yangının başlangıcından itibaren, Doğru kullanıldığında çok büyük avantaj sağladığı gibi, Depremle ilgili bir sismik kesiciye bağlı olarak insanların doğru yönlendirmesini de sağlayacaktır. Ayrıca manüel olarak kullanımı ile, bir terör, kimyasal tehlike veya bir su baskını benzeri olayı da duyurmak mümkün olacaktır.

Bu sistemlerin anons merkezleri olarak, Biri güvenlik kontrol merkezine, birisi resepsiyona diğeri de gerekirse kriz yönetim merkezine tesis edilmesi uygun olacaktır. Acil duyuru sistemleri bina içinde tüm bina, toplanma alanı ve bina dışı birimlerinde olmak üzere, GENEL veya kat bazında ayrı ayrı duyuru yapacak özellikte olacaktır. Asansörlerin standart donanımlarına ilave olarak acil anons yapılabilme imkanı olmalıdır.

Söndürme sistemleri arıza ve takip otomasyonu

1. Pompaların arızası : pompalarda herhangi bir arıza oluştuğu zaman kontrol merkezine arıza ihbarı olarak gitmelidir.

2. Pompaların durumları (on/off) : yangın pompaları devreye girdiği zaman merkezde işletme alarmı olarak görünmelidir.

3. Solenoid vanalar (on/off): gaz kesme ve benzeri yerlerde kullanılan solenoid vanaların yangın moduna geçilmesi ile aktivasyonu merkezden gönderilecek sinyaller ile gerçekleştirilecektir.

4. Su depolarının su seviyesi: depolardaki su seviyesi kritik duruma geldiği zaman uyarı verecektir.

5. Alarm vanaları : ıslak alarm vanalarının devreye girmesi durumunda merkeze bilgi iletilecektir.

6. Gaz kesme vanaları: depo ile pompalar arasındaki, pompaların çıkışlarındaki, katlardaki kesme vanalarının konumları (açık/kapalı) izlenecek.

7. flow-switch’ler: katlardaki flow-swich’ler izlenecek ve akış olması durumunda merkeze yangın alarmı olarak gelecektir.

8. Gazlı söndürme sistemleri : gazlı söndürme sisteminin arıza durumu ve pre-alarm durumu merkeze bilgi olarak gidecektir.

9. Bodrum kat drain pompalarının arızası kontrol merkezine arıza ihbarı olarak gidecektir.

10. Bu sistemlere ait akü seviyesi düşük durumun izlenmesi

11. Basınçlandırma, duman ekzost ve taze hava temin fanları ile bunlara ait kanallardaki yangın damperlerinin arıza durumları.

Kaçış ve tahliye sistemleri

a. Yangın durumunda asansörlerin tamamı zemin kata gelerek kapılarını açıp beklemeye geçecektir. (bu durum yangın alarmı ile birlikte başlayacaktır.)

b. Acık bulundurulan magnetli kapılar kapanacak, kilitli bulunan kapılar kaçış için serbest kalacaktır. (bu durum yangın alarmı ile birlikte başlayacaktır.)

c. Asansörler deprem sırasında en yakın katta durup, kapılarını açıp, hareket etmeyecek tertibat ve programa sahip olacaktır. (bu durum sismik kesicinin devreye girmesi ile birlikte başlayacaktır.)

d. Asansörlerin standart donanımlarına ilave olarak acil anons yapılabilme imkanı olmalıdır.

e. Yangın merdivenleri basınçlandırma fanları on konumuna gelecektir. (tek detektör dahil, her durumda çalışmalıdır.)

f. Anons, alarm ve flaşör sistemi ( yangın alarmı ile birlikte devreye girecektir).

g. Otomasyona bağlı acil aydınlatma ve yönlendirme varsa, bunlar on konumuna gelecektir. (tek detektör dahil, her durumda çalışmalıdır.)

Acil Durum Senaryosu-Acil Durum Seneryoları-Acil Durumda uygulanacak seneryolar

Özellikle yüksek katlı binalarda binanın yapım ve proje aşamasında güvenlik amaçlı acil durum senaryoları hazırlanmalıdır. Can ve maddi kayıpların önüne geçilmesi için bu senaryoların uygulanması ve binada yaşayanlara bunlar ile ilgili bilgilerin verilmesi çok büyük önem arz etmektedir.

Bu konularda bilgi ve destek için mutlaka bir uzmandan gerekli bilgi ve destek alınmalıdır.

Yazar: Ahmet YILMAZ

Yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Teknik Öğretmenliği, Akabinde Analodolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme ve Çukurova Ünv. MBA Yüksek lisansı yaptı. Yaklaşık 10 Yıldır Elektronik Güvenlik Sistemleri Üzerine Çalışmaktadır. Elektronik Güvenlik Sektöründeki Pek Çok Firmada Proje, Satış, Yönetim Gibi Farklı Pozisyonlarda Çalıştı. Birçok Sektörel Dergide Yazıları Bulunmaktadır. 2013 Yılında Türkiye'de İlk Olan Elektronik Güvenlik Sistemleri Kitabını Yazarak, Papatya Üniversite Yayıncılıktan Kitabını Çıkardı.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

3 Yorum Yapıldı
 • Cheap Louis Vuitton diyor ki:

  Elеktronik haritalama yazılımı, panеl tarafından otomatik olarak adrеslеnеn hеr bir cihaz için, tipi, Sеri numaraları, kirlilik vе duman sеviyеlеri, son bakım tarihlеri, hat voltajı, hassasiyеt sеviyеlеri gibi birçok vеrinin raporlanmasını vе onlinе olarak izlеnmеsini sağlamaktadır. Sistеm altyapısındaki problеmlеr, yazılım tarafından otomatik olarak tеspit еdilip, opеratörе bildirilmеktеdir. Elеktronik harita üzеrindе alarm vе/vеya arıza kaynakları noktasal olarak tipiylе birliktе tеspit еdilip bildirilmеktеdir.

 • Obelasers diyor ki:

  Çеvrеsеl tеhlikеlеrdеn: En sık karşılaşılan örnеği su baskınlarıdır. Alarm sistеminiz su baskınları, boru kaçakları gibi durumlarda alarm uyarısı vеrеrеk еvinizin sular altında kalmasını önlеr. Bunun yanı sıra alarm sistеminin kullanıcıyı koruduğu çеvrеsеl faktörlеrе örnеk olarak gaz kaçaklarını da incеlеyеbiliriz.

 • odotteBoortam diyor ki:

  Acil durum aydınlatma ve acil durum yönlendirme sistemleri hakkında çok güzel ve yararlı bilgiler vermişsiniz teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını dilerim.2 + = 3